Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce configuratie vi se pare ca ar avea cel mai bun sunet ?

technomate
 Share

Recommended Posts

Dintre schemele ce le-ati realizat sau ascultat care v-au lasat cele mai placute impresii ?Enumerati macar 2 daca se poate in ordinea preferintei.Excludem incintele care sunt primordiale si sursa de semnal (amandoua sa fie in categoria decentului).Nu conteaza cat de usor sau greu se realizeaza amplificatorul,schema.Important e sunetul .Personal prefer configuratii cu etajul de iesire Sziklai.Consider ca un amplificator cu un sunet bun trebuie sa aibe "din toate cate un pic" :Slew rate cel putin de ordinul zecilor Liniaritatea fazei in banda ,Liniaritatea castigului in banda Distorsiuni decente (< 0.0* %)

Aici putem deschide o discutie paralela si despre sunet .Cam ce inseamna un sunet bun pentru fiecare .Am observat ca unii prefera niste inalte mai stridente altii prefera joasele sa sara in evidenta altii chiar mediile .Unii regleaza egalizorul cu amplificare mai mare pe inalte si joase si mediile la nivel mai mic de 0,etc.Eu prefer sa reglez egalizorul nu dupa tipul de muzica ci dupa tipul incintei adica dupa specificatiile tehnice ale incintei ,raspunsul incintei in banda.Valoarea de castig cea mai des intalnita o iau ca fiind 0 db iar ceea ce apare in specificatii ca fiind sub acei 0 db(la incinte intre 80-100dB,sensivitatea), amplific din egalizor ; ceea ce este peste acei 0db atenuez din egalizor si tot asa incercand sa liniarizez raspunsul acustic per ansamblu incinta-sursa de semnal.Din ceea ce am observat astfel sunetul este foarte realist.Tobele se aud tobe si toate celelalte viorile,chitarile .Un sunet de clopotel,cantecul unui greier se reproduc destul de aproape de original.Raspunsul incintei mele este in poza .deci din egalizor atenuez ceea ce creste peste 86db(din poza) si cresc frcventele al caror raspuns din figura este mai mic decat 86db.

Sunetul bun tine de 1000 si 1 de factori (boxe, camera, temperatura, echipamentele electronice, si de ce nu starea de spirit a ascultatorului), nu doar de schema amplificatorului sau a etajului final. Poti sa faci si cel mai stabil si rapid Sziklai ca daca restul amplificatorului e la nivelul lui 741 o dai cu bata-n balta rau de tot.In calitatea de moderator trebuie sa iti amintesc ca aceasta sectiune este dedicata studiul si conceperii amplificatoarelor.As dori ca posturile urmatoare sa se conformeze cu specificul sectiunii.

Sunetul bun tine de 1000 si 1 de factori (boxe, camera, temperatura, echipamentele electronice, si de ce nu starea de spirit a ascultatorului), nu doar de schema amplificatorului sau a etajului final. Poti sa faci si cel mai stabil si rapid Sziklai ca daca restul amplificatorului e la nivelul lui 741 o dai cu bata-n balta rau de tot.In calitatea de moderator trebuie sa iti amintesc ca aceasta sectiune este dedicata studiul si conceperii amplificatoarelor.As dori ca posturile urmatoare sa se conformeze cu specificul sectiunii.

Eu nu am "aratat cu degetul "catre nimic.doar am pus o intrebare al carui raspuns tine probabil tot de starea de spirit al postatorului din cate observ :)) .Si cum in acest forum este vorba despre amplificatoare audio nu cred ca am pus o intrebare off topic sau al carei raspuns sa nu ne fie util.Tot mai sus am zis ca excludem ceilalti factori cum ar fi incintele,sursa,etc .Mai sus scrie ca "personal" prefer sziklaiul,in nici un caz nu am zis "faceti ca mine ! " .Totusi suntem la sectiunea amplificatoare si de ce sa nu discutam despre amplificatoare ?..si 741 are slew rate sub 1 deci nu se incadreaza :DEu speram ca raspunsurile forumistilor sa ajute la "studiul" care il amintesti mai sus ." Poti sa faci si cel mai stabil si rapid Sziklai ca daca restul amplificatorului e la nivelul lui 741 o dai cu bata-n balta rau de tot."Tocmai asta e si rolul intrebarii din postul meu ,cam ce configuratii prefera unii chiar daca parerea fiecaruia e subiectiva.Sper ca nu te superi .Un amplificator interesant si laudat pe multe forumuri straine( si de catre unii muzicieni ) este cel al lui Stochino in care detaliile melodiei sunt foarte prezente si spun unii ca reproduce cel mai realistic sunetele .S-au facut teste pe aceleasi incinte cu diferite scheme.http://www.angelfire.com/sd/paulkemble/sound8c.htmlNu cred ca este laudat(google search) din motive de marketing pentru ca aceasta schema nu e "de vanzare" .

Am citit de curind intr-o carte ("Words of Wisdom" de John Curl) despre slew rate.Cica un amplif bun trebuie sa aiba cel putin 50V/us, iar el le face de obicei de 100V/us.

De acord .Consider si eu ca un amplificator bun trebuie sa aiba un SR de ordinul de mai sus .Peste 100V/uS nu stiu cum se aude .Dar dupa cum spunea un coleg de al meu daca vorbim aici de amplificarea de la o sursa(digitala) de semnal cu esantionare de ordinul 44 khz degeaba avem un amplificator cu SR >10 deoarece teoretic nu ar trebui sa simtim vreo diferenta .O esantionare de 44khz ar presupune o trecere din alternanta pozitiva in cea negativa de ~10 us: ({1/50khz}/2 , 2-ul provine din cauza trecerii de 2 ori prin 0 a semnalului intr-o perioada); ceea ce inseamna la o alimentare de +/-50Vcc un SR posibil de 10V/uS astfel ca la 96khz putem genera teoretic un semnal cu 20V/us ,la 192khz 40 V/us etc..Deci degeaba avem un amplificator capabil de sr daca sursa nu permite acel sr.Asta era o observatie inclusiv pentru mine :d deoarece pana nu demult alergam dupa Slew rate fara sa ma gandesc daca ceea ce introduc in amplificator este cu valoare sesizabil mai mica decat ceea ce se poate afla la iesire .

Un slew rate mai bun ajuta la micsorarea distorsiunilor de intermodulatie(TIM) deci este util, cat de mult? depinde.Cat despre discutia de fata, ea este superflua, vorbe de lauda exista o gramada pe net! Iar la un amplificator, sunt multe aspecte care il fac sa sune bine si nu topologia este neaparat cel mai important! De exemplu amplificatoarele Lavardin, cat de laudate au fost si ce idei revolutionare contin(legate de distorsiunile de memorie) si totusi suna prost! 2800 E pt un amplif de 2X35W si 6 kg mi se pare ca e contrabalansat de muuult marketing. Si inca o chestie, am observat ca producatorii de amplificatoare hi-fi si hi-end NU tind spre liniaritate. Ei vor sa obtina un anumit sound, caracteristic firmei, care sa fie usor recunoscut si care sa asigure identitate brandului. De aceea exista matchinguri favorite si chestii de genul asta. De exemplu Unison Research, dupa parerea mea, producatorul a ales un sunet mai cald, mai muzical in detrimentrul detaliului. Daca il asculti in timp ce se incalzeste(pt ca contine si lampi in etajul de intrare incalzirea are un efect pronuntat asupra sunetului) poti sa auzi literalmente cum se "inmoaie" sunetul si dispare sibilanta. Amplificatorul asta suna foarte bine cu incinte mai "intepate". Iar treaba cu sursa cat de cat si boxe cat de cat, nu prea tine, pentru ca se poate da in bara si cu scule scumpe(adica SCUMPE).Experienta cu sculele comerciale este buna ca sa eviti anumite greseli si sa stii cam ce ai de facut. La diy, marele avantaj din punctul meu de vedere este ca poti sa iti construiesti un sistem care sa sune asa cum vrei tu, nu cum vrea producatorul si fara sa fi nevoit sa scoti atat de multi bani. Eu personal aleg neutralitatea, dar am intalnit oameni care vor inalte in fata, medii joase taitate(ca pe el nu il intereseaza) si asa mai departe, deci aici e un taram foarte subiectiv si nu se poate face o clasificare a ceea ce este mai bun.

Pai despre asta vorbim ,despre ceea ce a facut fiecare si cat de impresionat a fost .Nu conteaza cate discutii sunt pe net .

Despre firme.. stiu cum "impodobesc" fiecare performantele sau soundul .Spre exemplu, nadul nu mi se pare cine stie ce la sunet iar schema nici atat.

Deci Emy ce amplificator ti-a placut mai mult ? :) (strict parere depre sunet)

Eu intreb strict pe utilizatorii acestui forum ce parere au.

Si va rog totusi sa raspundeti ,nu veniti cu argumente de genul "sunt multe pareri " "subiective "sau" gasesti pe net",schema aia e inteligenta pentru ca ... ;ci vreau parerea fiecaruia despre sunetul ascultat .

Punctual.Care schema/amplificator/configuratie v-a placut cel mai mult

Sincer, pana acum nu m-a impresionat niciunul. Adica inca nu am avut ocazia sa aud un sistem audio care sa ma dea pe spate si sa zic, da domle, asta suna cu adevarat bine(adica clar mai bine ca celelalte din aceeasi clasa de pret sau chiar o clasa de pret mai jos!). Si accentuez inca o data, ceea ce imi place mie altora le displace profund! Si invers. De aceea zic ca nu prea isi are rostul discutia. Poti sa asculti si singur si sa iti faci o parere.

ceea ce imi place mie altora le displace profund! Si invers. De aceea zic ca nu prea isi are rostul discutia. Poti sa asculti si singur si sa iti faci o parere.

Off, greu scot ceva de la voi . :)Ce le displace profund si ce iti place tie ? Deci iti place ceva sau nu . :freaza:Singur ,sunt lamurit si chiar multumit .Dar vreau sa comunic ,sa ne exprimam parerile.Nu ma trimiteti la "asculta singur".In clipele in care nu imi desfasor activitatile cotidiene imi place sa ma relaxez ascultand muzica sau "sunete" .Mi se pare normal sa pun accent pe acest subiect si sa comunicam .Si daca in cateva ore s-a citit acest post de 100 de ori ma gandesc ca nu sunt doar eu interesat de subiect si am dreptate cand pun astfel de intrebari . gresesc eu si cei 100 ca ne manifestam curiozitatea asta sau unii dintre voi nu au chef azi ? E adevarat ca e sambata azi si sunt lucruri mai bune de facut.Eu sunt la munca acum si incerc sa le impac pe amandoua :)

Locul 1 : Amplificatorul lui tibi Quad405 reborn ( ambele versiuni cu BUZ si cu SK1058 ) si ampliful meu cu lampi cu 6p3s au fost singurele care m-au dat pe spate si nu cred ca am auzit ceva mai bun !!!!!Locul 2 : Urmeaza JLH in clasa A si Aleph 3 ( Nelson Pass la 27 de volti alimentare ) ambele construite si rasaudiate de mine cu un sunet aparte ...Locul 3 : IPA 400 cu finali 2SK1530/2SJ201 si condensatori audiofili , amplificatorul Gainclone versiunea lui Misa ( facut si de mine ) tot cu condensatori audiofili ! (condensatorii electrolitici si cei nepolarizati au costat mai mult decat semiconductoarele ...)Locul 4 : Amplif in clasa A cu El 84 (asa zisul Aritma desi nu e chiar schema aia) Acesta este topul meu .In constructie am ampliful Motorola 100W si un amplif deosebit : buzquito , abia astept sa vad cum suna !Urmeaza dupa aia sa construiesc si un JEAN Hiraga "Le Monstre ".Si bineinteles ampliful PP cu 6C33C de la anul .......

Banuiesc ca se exclud din capul locului amplifurile cu 1-2-3 trz pe care le mai fac unii si se minuneaza ca merg.In mod normal ampliful, adica fara preuri corectoare, filtre si alte bazaconii, trebuie sa fie cit mai liniar, corectiile se fac separat.Dupa parerea mea, daca e cu simetrie totala si are peste 10V/us si e construit antiprost (rezistent), e foarte bun. Sigur ca mai am citeva tipuri de scheme pe care le folosesc in mod curent, insa nu se ridica la nivelul acelora simetrice. Ca realizare, sint mai greu de facut, nu ca reglaje sau electronic, ci ca sortare, fiind nevoie de mai multe piese ca la o schema obisnuita cu un singur diferential, vedeti Dudikoff cit se chinuie. Sigur ca vor veni unii sa-si exprime fel de fel de impresii, insa astea tin de conditiile de ascultare. :somn: Totusi subiectul e prea generalist.

Pt Danzup:E clar ... Esti un audiofil impatimit . :aplauze Despre Motorola sunt nerabdator sa aud pareri .Pentru Zal :Nu cred ca e prea generalist topicul .Danzup a raspuns mai mult decat multumitor .sa zicem ca unui nou venit pe forum si in sfera audio ii creste apetitul.Cu ce va incepe ?banuiesc cu ceva ce au incercat si altii si pe deasupra mai au si pareri bune despre sunetul amplificatorului.Adica in functie de ce-l atrage ar putea sa inceapa cu bipolari,mosuri ,lampi etc..Sa caute tot forumul ?Eu zic totusi ca e util.Deja unii isi pot face o parere despre amplificatoarele cu lampi si amplificatoarele pe tranzistoare cu simetrie complementara,in ambele cazuri pareri bune spre uimitoare .Eu va multumesc la amandoi .