Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Controler motor pas cu pas

Badman

Recommended Posts

saluteu am folosit pic16f870 si 12 IRFZ44si mergemai trebuie sa studiez ca am ceva motoare dar nu am datasheetu la elesi ii un pic greu sa le conecteznu cunosc legaurile mai trebuie sa sap pe net dupa informatiiforumul acesta ma ajutat mult este foarte okmultumesc :da

• 2 weeks later...
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

bunacam cel mai ieftin controler bipolar ar fi A3986 +8 IRFZdar cipu ii smdcine are rabdare poate incercasi eu am comandat 3 cipuricam 11 lei buc+ 8 tranzistorisi ceva maruntis25-30 lei dar ii smd fiecare se descurca cum poatecind o sa imi vina o sa mai spun ce se intamplao sa incept montajustie si microstep1/16daca se poate domnu vasile un id de mess cevamar interesa ceva lucruri de pe hi endnumai bine

• 2 months later...

vreau sa imi fac un cnc pentru realizat cablaje....asa zisul pcb milling machine....nu am nimic ...nici motoare nici drivere sau controlere....practic ma intereseaza sa stiu de unde sa incep sa il fac si in ce ordine...mai intai aleg motoarele si dupaia ce urmeaza?? driverele??ca m-am debusolatnu stiu nici programare de microcontrolere dar se rezolva...practic cu ce trebuie sa incep....

• 2 weeks later...