Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Controler motor pas cu pas

Badman

Recommended Posts

Guest levis36

poate cineva sa imi dea si mie niste printscreen-uri cu setarile pt pini si ce mai trebuie??nu de alta dar cred ca fac eu ceva gresit....

poate te ajuta asta sunt cam toate setarile de care ai nevoie, eu inca nu am reusit sa le parcurg dar par interesante.uitete de pe saitul original.http://www.machsupport.com/docs/Mach3Mi ... Config.pdfsi saitul tradus cu goguhttp://translate.google.com/translate?h ... %26tl%3Denin josul paginii la PDF manuale poti sa copii ce te intereseaza.
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest flopir

Salutare !A incercat cineva un controler pe 3 axe facut cu un microcontroler Atmel (Pic) pe LPT?Dupa calculele mele ar trebui ca un uC Atmega16 la 8-16Mhz sa faca fata cu succes la 3 axe... Lucrez la un driver "low cost" si ar fi cea mai ieftina solutie, zic eu. :da

• 4 weeks later...

Salutare !A incercat cineva un controler pe 3 axe facut cu un microcontroler Atmel (Pic) pe LPT?Dupa calculele mele ar trebui ca un uC Atmega16 la 8-16Mhz sa faca fata cu succes la 3 axe... Lucrez la un driver "low cost" si ar fi cea mai ieftina solutie, zic eu. :da

Vazusem pe undeva o schema cu PIC16F628. Sper sa o gasesc sa o postez aici...
  • Administratori

Lucrez la un driver "low cost" si ar fi cea mai ieftina solutie, zic eu. :da

deabia asteptam cea mai ieftina solutie, poate daca va fi unu gratis vor cumpara si romanii

Mi-a dat cineva niste controlere P700 pentru MPP-uri si as dori sa stiu de la cineva cu experienta daca ar functiona bine cu softurile uzuale gen Mach3, Kcam4..etc.. . Nu prea inteleg chestia cu oscilatorul. Trebuie sincronizat la toate 3 placile, etc...Atasez documentatia. Multumesc mult!

Lucrez la un driver "low cost" si ar fi cea mai ieftina solutie, zic eu. :da

deabia asteptam cea mai ieftina solutie, poate daca va fi unu gratis vor cumpara si romanii
Cu schemele date in link-ul postat de Vasile iesi ieftin....mai ales schema cu LMD-urile alea... :rade:

Mi-a dat cineva niste controlere P700 pentru MPP-uri si as dori sa stiu de la cineva cu experienta daca ar functiona bine cu softurile uzuale gen Mach3, Kcam4..etc.. . Nu prea inteleg chestia cu oscilatorul. Trebuie sincronizat la toate 3 placile, etc...Atasez documentatia. Multumesc mult!

Pentru Mach3 si Kcam nu ai nevoie de "oscilator". La intrarea "Clock" se leaga "STEP" activ pe frontul negativ.Oscilatorul eventual il poti folosi la comanda manuala a CNC-ului fara sa fii legat la PC.

Pentru Mach3 si Kcam nu ai nevoie de "oscilator". La intrarea "Clock" se leaga "STEP" activ pe frontul negativ.Oscilatorul eventual il poti folosi la comanda manuala a CNC-ului fara sa fii legat la PC.

Totusi integratul 4046 si piesele aferente sunt montate pe placi dar iesirea clock nu este trimisa la intrare. Cred ca o sa fac o cutiuta separata cu un joystick ca sa pot controla si independent CNC-ul... :da

Salutare !

A incercat cineva un controler pe 3 axe facut cu un microcontroler Atmel (Pic) pe LPT?

Dupa calculele mele ar trebui ca un uC Atmega16 la 8-16Mhz sa faca fata cu succes la 3 axe... Lucrez la un driver "low cost" si ar fi cea mai ieftina solutie, zic eu. :da

Vazusem pe undeva o schema cu PIC16F628. Sper sa o gasesc sa o postez aici...
Flopir, trage un ochi aici: http://homepage.usask.ca/~avl094/Electronics/Stepper/
  • 1 month later...
Guest radup1

V-a salut domnilor.Sint incepator in electronica ,dar vreau sa invat.concret:am doua motoare de imprimanta cu 4 fire fiecare,si vreau sa stiu cum se alimenteaza,cred ca sint pas cu pas,montajul si modul de comanda.Daca reusesc asta atunci vreau sa construiesc un mic cnc cu 4 axe

• 3 weeks later...
Guest flopir

Am terminat si merge brici... Inca e in teste dar pana acum a mers foarte bine.Am folosit un uC ATmega16 la 12Mhz (merge si la 8) si 12x BUZ11. Nu stiu daca e chiar cea mai ieftina solutie dar merge.