Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Controler motor pas cu pas


Badman

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Cam mic radiatorul ala (8 K/W).Trebuie sa ti seama ca stepperele pot ramine in stationare energizate timp indelungat. Daca e in modul Half ambele bobine sunt energizate, si cum nu ai pus retea Y pe sensing, curentu nominal va trece prin 4 tranzistori (2L +2H).La 2A disipatia va fi 14.8W.Rezistent termica totala va fi 8 K/W + 3 K/W = 11 W/WSupraincalzirea va fi 14.8 x 11 = 162.8 KJonctiunea la L298 suporta 130 grade C.In concluzie, fie te multumesti cu un curent mai mic (1A) fie il pui intr-un loc bine ventilat fi pui un radiator mai mare. Daca spuneai valoare pentru R4, pot de reglaj curent si rezistente de sensing ne-am fi dat seama cum stau lucrurile.

Link spre comentariu
  • Administratori

toate care le voi folosi eu se monteaza in cutii prevazute cu ventilator foarte aproape de ele de asta am ales acel radiator,

 

daca voi vinde am sa recomand acest radiator http://www.pickit.ro/product_info.php?products_id=41

 

La rezistentele de sense m-am gandit sa respect cele din caietul integratului si anume 0,5 ohmi

Link spre comentariu

Valoarea de 0.5 ohmi nu e critica. Daca in loc de cele doua rezistente montezi o retea de trei rezistente (ca in figura atasata) cu R1 = 0.27 ohmi si R2 = 0.20 ohmi, curentul se va limita la valoarea I (stabilita din semireglabil) cind curentul trece printr-o singura bobina si la valoarea 0.71 x I cind curentul trece prin ambele bobine. In felul acesta se pastreaza constanta puterea disipata pe motor si amplitudinea cimpului magnetic in motor. Reamintesc ca atunci cind motorul se conduce in modul half-step ambele bobine pot fi energizate si pot sta asa timp indelungat (de ex. cind motorul de axa X e oprit si se face deplasare pe axa Y sau pe axa Z).O retea asemanatoare se poate folosi si la motoarele unipolare fie pe sensing fie pe rezistentele de balast daca se foloseste conducerea L/R.Pe pinul 15 (Vref) de la L297 e bine sa fie pusa o rezistenta (R = 5 x Rsemi) spre masa si un condensator paralel cu ea. Se elimina posibilitatea ca referinta sa creasca atunci cind cursorul semireglabilului nu face contact cu pista sau cind are zgomot.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • Administratori

Alt controler pentru motoare pas cu pas, de data asta am inlocuit L298 cu tranzistori de putere...Am sa pun si pozne cu prototipul cum il termin de montat ca am facut unu si nu a mers bine, am modificat putin schema si am mai adugat 2-3 condensatori si 2 rezistente si acuma montez...

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

sarumana de schema.... dar acum mai am o problema: Respectivele ENA,ENB,ENC (acele jumpere) sunt "senzorii",sau mai bine zis sunt pentru contactele de home?? SI k12(sense 1...4) pentru ce sunt? Stiu ca poate suna destul de prostesc intrebarile mele dar vreau sa incep un cnc si trebuie sa ma documentez bine inaine sa incep....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări