Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator cu STK 2028 defect

Recommended Posts

STK ul este simplu, nu are nimic in coada.voi reface masuratorile cand ajung acasa sa vad care este diferentamie mi sa parut ciudat ca parte din dreapta a stk ului avea valori mai normale decat cel din stanga,se poate intampla si datorita faprului ca aveam conectata o singura boxa pe acel canal?Multumesc mult pt ajutor.Mai scriu cand ajung acasa.

• Replies 36
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Salutare,Am refacut toate masuratorile cum am zis, am conectat intrarile in STK, volumul la aprox 30% si fara boxe conectate. ca si data trecuta rog pe cineva sa interpreteze aceste valori Pini: 1 2 3 4 5 6 7 8 16 15 14 13 12 11 10 16 -1,5 30 0 -30 -4 10 -30,3 0 24,5 30 0,1 -30 21,9 0,1 -30,3 0(de data aceasta am scris pinii unul sub altul ca sa se poata vedea mai usor diferentzele)zal vreau sa te mai intreb ceva... in loc de Tz 2SC112 ce pot sa pun? pentru ca am cautat acesti tranzistori si la magazine de specialitate si pe internet si nu am gasit, iar condensatorii de 3,3microF pot sa ii inlocuesc cu unii de 3,3 dar la o tensiune mai mare?si vreau sa iti ma zic o chestie nu stiu daca conteaza dar.... amplificatorul meu nu cred ca are corectia de ton in bucla de amplificare are corector de ton separat. amplificatorul are intrari iesiri de sunet si alimentare, asta ca sa nu te induca cumva in eroareMultumesc anticipatSa auzim de binePS: Este cumva cineva din Craiova pe acest forum care ma poate ajuta cu acest amplificator ca pe mine clar ma depaseste :((

2SC112 nu e... s? nu fie trz compus, care mai are ?i o rez sau dou? în capsul?, se folosesc prin logic? (114, 115, 603, etc).Dac? vrei s? înlocuie?ti STK2028 cu trz uite o posibilitate, eu a?a le înlocuiam cînd veneau defecte, trz sînt BDW83/84C sau TIP142/147.

nu..., vroiam sa intreb cu ce pot inlocui 2sc112... un echivalent ceva.... ca am cautat asa ceva prin tot orasul si nu am gasitiar cat despre ultima schema crezi ca ar trebui sa schimb finalul?si daca il schimb ce ar trebui sa verific ca sa nu se parleasca si acela? ca este destul de scump. :((da mi o directie pe care sa o urmez, cateva indicatii te rog pentru ca nu sunt sigur daca trebuie sa schimb finalul sau prefinalii (care sunt de 2 ori mai scumpi deact finalul :(( )

Verifici trz pilot pe fiecare canal, un 2SAxxx de regul?, cele 2 rez din fiecare re?ea bootstrap. Trz finali îi pui pe radiator cu rez de emitor direct pe picioare, faci leg?turile la plac? cu fire ?i adaugi superdiod? simpl? din 3 buc. 1N4003-4007 înseriate. Verifici, ca f?r? semnal, s? ai cam 1,1Vcc pe fiecare baz? la trz finali, + pe npn ?i - pe pnp, desigur, m?surat fa?? de ie?ire. Dac? e mai pu?in adaugi o rez de 33-100 Ohmi în serie cu diodele, dac? dep??e?te 1,2Vcc ?i se încing, pui o rez tot din gama aia, în paralel pe una din diode. De regul? Technics punea ?i condensatori ceramici, împotriva oscila?iilor, pe pinii STK, nu stric? s?-i pui mai mari, între 100-470pF, eventual direct pe picioarele trz finale, între b-e. Nu uita s? iei m?suri de prevedere, becuri sau rez pe aliment?ri, cum e descris la ''Amplificatoare''.

zal merci pentru sfaturi... dar e complicat pentru mine. am aplicat alta strategie am cumparat final STK2028 15 ron :) si vreau sa il schimbspune mi te rog ce ttrebuie sa fac sau ce sa verific ca sa nu il ard si pe acestaiar cat despre tranzistorii pilot intradevar 2sa1123 (Q301,Q302 in schema) cu ce tranzistorii care se gasesc in magazine ii pot inlocuii. 2sa1123 sau echivament am cautat de am spart pamantu si nu am gasitpentru ca atunci cand am zis ca nu mai merge si cel de al doilea canal am ars unul din tranzistorii pilot

Alimentarea este de +/- 30V si am pus MJE350, este bine??? sau sa pun BD140??? Momentan nu am gasit decat MJE350, dar tipa de la magazin mia zis ca lucreaza la tensiuni mari si ca nu lucreaza in frecveta... asa este? Si mai am o intrebare... sa ii pun pe amandoi la fel sau nu conteaza?

Nu are nimic dac? sînt diferi?i, atîta vreme cit reglezi corect amîndou? canalele, s-ar putea s? aib? o varia?ie pu?in diferit? cu temperatura, îns? nu e mare. Vezi ca to?i trz. s? fie izola?i de radiator cu foi?? de mic? ?i vaselin? siliconic? (?i cu ?aibe izolante unde e cazul). Dac? MJE350 are capsula izolat?, nu mai pui foi?? de mic?. Totu?i e mai u?or de folosit varianta cu diode înseriate. Acolo nu ri?ti s? pleci din start cu un reglaj prost.AICI AM ÎN?ELES C? TE REFERI LA TRZ DIN SUPERDIOD?. :nas: Eram cam adormit. :somn:

zal mercic mult pentru ajutorin loc de 2sa1123 am pus MJE350 si am si impachetato :Dmai are rost sa o desfac ca sa pun BD140 sau o la las asa???? acum pare sa mearga bine nu stiu in timp daca vor rezista......zimi parerea ta... daca are rost sa o mai demontez sa pun bd140, sau o las cu MJE350?