Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator cu STK 2028 defect

Recommended Posts

Salutare,Am un aplificator audio cu un STK 2028 si din pacate unul dintre canalele audio nu mai functioneaza (canalul stang), se aude foarte incet. Am desfacut amplificatorul si am constatat ca problema este din etajul final (am inversat intrarile de semnal audio si aceeasi problema)Trebuie sa mentionez ca nu sunt as in ale electronicii de aceea va cer ajutorul prin intermediul acestui forum.Poate cineva sa imi dea cateva indicatii despre modul in care pot depana acest amplificator? Multumesc anticipatSa auzim de bine

• Replies 36
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Probabil ti s-a uscat un condensator acolo, cu ce circuit e facut atacul la STK2028? Sau daca nu il descifrezi, ce amplif e?

zal, multumesc mult pentru replayda... se poate sa se fi uscat vre un cond... dar nu l am gasit inca. am uitat sa precizez ca amplificatorul este foarte vechi are 20 de ani (de aceea se poate sa se fi distrus vre un cond) dar are o mare valoare sentimentala pentru tatal meu de aceea vreau sa fie perfect functionalSTK ul este atacat cu doua AN7060 cate unu pentru fiecare canal. io banuiam ca se putea arde acest AN7060 dar l am verificat comparativ cu celalalt care merge si pare inregulaDatasheet AN7060 http://www.datasheetarchive.com/pdf-dat ... 71398.htmlzal, daca se poate, te rog am spune cum pot sa verific prefinalul si finalul sa vad daca nu sunt defectestiu ca la amplificatoarele cu tranzistori daca se arde unul din tranzistori ai tensiune pe iesire, nu stiu daca si la cele cu integrate este la fel

Salutare,Am un aplificator audio cu un STK 2028 si din pacate unul dintre canalele audio nu mai functioneaza (canalul stang), se aude foarte incet. Am desfacut amplificatorul si am constatat ca problema este din etajul final (am inversat intrarile de semnal audio si aceeasi problema)Trebuie sa mentionez ca nu sunt as in ale electronicii de aceea va cer ajutorul prin intermediul acestui forum.Poate cineva sa imi dea cateva indicatii despre modul in care pot depana acest amplificator?

Palavrageala ieftina ;lumea vrea sa te ajute,dar tu nu spui nici macar ce marca si model de amplificator este.(ca poate se gaseste vreun fraier sa-ti dea vreo schema ori manual de service)

Salutare,Am un aplificator audio cu un STK 2028 si din pacate unul dintre canalele audio nu mai functioneaza (canalul stang), se aude foarte incet. Am desfacut amplificatorul si am constatat ca problema este din etajul final (am inversat intrarile de semnal audio si aceeasi problema)Trebuie sa mentionez ca nu sunt as in ale electronicii de aceea va cer ajutorul prin intermediul acestui forum.Poate cineva sa imi dea cateva indicatii despre modul in care pot depana acest amplificator?

Palavrageala ieftina ;lumea vrea sa te ajute,dar tu nu spui nici macar ce marca si model de amplificator este.(ca poate se gaseste vreun fraier sa-ti dea vreo schema ori manual de service)
tv1 merci pentru compliment.....si pentru ajutor (daca nu imi ziceai tu nu imi trecea prin cap sa pun marca si modelul)nu am pus marca si modelul pentru ca eream la serviciu si nu stiam modelul atunci cand mi a dat cineva ideea sa scriu pe acest forum deci..... TECHNICS model: SA-C07S

Daca iei de exemplu schema finala din pdf-ul cu AN7060, verifica condensatorul dinspre masa de la pinul 2 (poate avea alta valoare in ampliful tau, maxim 100uF), dar si condensatorul de semnal de pe intrare (pin 1). Altceva nu ai ce verifica.

Daca iei de exemplu schema finala din pdf-ul cu AN7060, verifica condensatorul dinspre masa de la pinul 2 (poate avea alta valoare in ampliful tau, maxim 100uF), dar si condensatorul de semnal de pe intrare (pin 1). Altceva nu ai ce verifica.

zal, am sa verific acesti 2 condensatori week endul acesta iti voi scrie luni sa iti zic ce am rezolvatmercic mult pentru promptitudine

I-ai inlocuit cu unii noi, sau doar te-ai uitat la ei?Cum se manifesta auditia, se aude mai incet si clar, sau se aude distorsionat? Ia la puricat si lipiturile, incalzeste-le cu pistolul sau ce ai in dotare si mai pune fludor.Ar mai fi o sansa sa ai ceva rezistente devalorizate pe acolo, dar sincer nu vad care ar fi alea, caci in afara de cea de pe dioda Zener, cea din emitorul trz pilot si eventual inca una sau doua pe alimentarea AN7060, Technics nu punea rez fuzibile ci obisnuite, care nu isi modifica caracteristicile, mai ales ca nu trece curent mare prin ele. Daca nu gasesti nimic suspect, schimba intre ele AN7060 si vezi daca face la fel acelasi canal, sau se muta pe celalalt.

• 2 weeks later...

Salutare imi pare rau ca raspund asa greu dar in ultimul timp am fost cam ocupat. nu am inlocuit condensatorii i am masurat sa nu fie in scurt sau sa fi curs.auditia pe acel canal dupa ce ca se aude incet se aude si distorsionat intrupt oarecum, ca un 'partzait'nu sunt convins daca este defect sau nu stk ul as putea sa testez intr un fel acest lucru?voi schimba si AN urile intre ele macar sa stiu daca e vreo problema cu ele.

• 2 weeks later...

nu imi vine sa cred... nu mai merge nici canalul celalalt :((tv1 multumesc mult pentru schemazal C307,308 ?i C317,318 le am schimatcele de la intrare nu am gasit la acel magazin. cand gasesc le schimb si pe acelea cu toate ca nu cred ca sunt distruse

am taiat intrarile in STK adica la pinul 1 si 16 si am masurat tensiunile la pinii celor 2 AN uri si par OK (adica au abateri mici)ce ma ingrijoreaza cel mai tare este faptul ca la pinii STK ului sunt abateri foarte mari: de la pinul 1 la pinul 16 valorile sunt urmatoarele-25,5 30 -0,25 -30 -25,5 3 -30 0 0 -30 0 20,4 -30 0 30 23,3va rog sa imi spuneti si mie ce inseamna ca io nuprea stiu sa le interpretez dar dupa cum vad ca exista abateri chiar si intre canale cred ca STK ul este mortreamintesc ca am facut aceste masuratori cu intrarile in STK in aer (de frica sa nu mai ard si altceva), nu stiu daca este corect dar, daca nu este corect mai pot masura inca o data si cu intrarile STK numai sa imi puteti zice daca trebuie schimbat stk ul sau ce trebuie sa mai fac ca sa mearga

P?i, dac? separi pinii 1,16 (comanda trz prefinal ?i final npn) se duce toat? ?andramaua pe minus, c?-?i r?mîne cîte o re?ea bootstrap pe pinii 5,12 (comanda trz prefinal ?i final pnp). ?i nu vor fi egale tensiunile m?surate, e irelevant ce ai f?cut. STK2028 e cu II sau simplu în coad??