Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Magnetic card reader probleme

script22
 Share

Recommended Posts

Veau sa fac un card reader pe PS/2 am gasit pe net o schema cu AT90S8515P la care conectam un card reader TTL iar el transmite datele PC ului sub forma de apasaturi de tasta

Problema e ca nu am un card reader TTL am un integrat M54914FP F2F decoder care vreau sa il leg la uC http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/127252/MITSUBISHI/M54914FP.html pdf ul de la F2F . problema e ca eu nu stiu programare nici de un fel. banuesc ca nu e ff mult de munca doar niste mici modificari la portile uC ului

imi place "problema e ca eu nu stiu programare nici de un fel. banuesc ca nu e ff mult de munca doar niste mici modificari la portile uC ului".Se gasesc cititoare gata facute care trimit direct pe ps/2, desi nu am cumparat niciodata, banuiesc ca nui ff scump. :ciuda:

Laci la noi se gasesc greu si sunt ff scumpe iar din afara nu ma incumet si plus asta e cand il mesteresc eu :DAm aici toate datele necesare crearii softului dar cum am spus habar nam pic de programare , dar din ce am citit eu in PDF decodoru se conecteaza la un port UART a uC ului iar de acolo el preia datele cand pinul card preset este activ low iar uC ul tre sa le decodeze in asci (in PDF e un dabel cu semnificatia bitillor ) sa verifice de eventualele eraura si sa verifice ultimii biti de LRC dupa asta sa mi le trimita serial gen ps/2 pt asa sigur mai e nevoie si de protocolul Ps/2 al tastaturii care sigur se gaseste pe net gata definit pt uCdaca este cineva interesat sa ma ajute contra cost asta e daca nu stiu programarevreau neaparat sa invat programare dar nu stiu cu ce sa incep PIC AVR assamblerC ceva sfaturi ce ar fi mai usor pentru inceput

Daca nu stii programare, atunci nu poti sa estimezi cat e de greu usor etc. softul ce ai pus are protocolul ps/2 are si partea de citire card, ai totul sub nas :PDaca vrei sa inveti, eu iti propun AVR, dar e o parere personala subiectiva...

• 6 months later...

am si eu un card lock ( omron ) japonez, de la o usa magnetica, si nu stiu ce sa fac cu el. mai bine zis cum sa al fac sa functioneze. Poate chiar sa al folosesc chiar ca chei electronica. Dar nu stiu cum sa scriu cardu magnetic Imi cer scuze pentru calitatea pozelor.

• 2 months later...

[...]vreau neaparat sa invat programare dar nu stiu cu ce sa incep PIC AVR assamblerC ceva sfaturi ce ar fi mai usor pentru inceput

eu am decis s? merg pe AVR, din motive de calitate (facilit??i incluse)/pre?, care e mult mai bun fa?? de PIC...nasol e c? multe proiecte interesante pe net sunt mai degrab? realizate cu PIC decât cu AVR, a?a c?... o s? fii chiar nevoit s? înve?i programare, pentru c? rareori ai s? g?se?ti hexuri/proiecte f?cute ?i verificate...assemblerul AVR difer? de cel de PIC (cum difer? de la aproape orice microcontroller sau microprocesor la altul), doar unele mnemonice au întâmpl?tor acela?i nume.a?a c? din nou, trebuie s? decizi întâi pe ce mân? mergi...fii f?r? grij?... odat? ce ai înv??at asm pentru un anume tip de mcu, î?i va fi mai u?or s? te descurci ?i cu alte tipuri de mcu-uri...