Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Suzuki GSF - probleme motor

Recommended Posts

salut am cumparat si eu un motor suzuki gsf-f de 600 cm3 dar nu are contactam pus firele la contact se aprinde bordul tot dau la automat invarte dar nu am scanteiela bujie masor la intrare in bujie si am 10 v dar la iesire nu am scanteie mai incercai si pana la urma imi aparu scanteie la bujie dar cand ii bagai fisele si deteai la automat iar nu mai avusai scanteietrasai o fisa si iar nu mai avusai scanteiece credeti ca ar avea? :cry: :cry: :cry:

Edited by bibanu47
Editat titlu
  • Replies 12
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

am verificat si are continuitate la intrare dar am observat acum ca ii lipseste eu zic ca este releu este o mufa dreptunghiulara si are 4 pini ce ziceti ca trebuie sa fie in acel slot am bagat un releu dar nu a mers (nu cred ca l-am pus bine) acolo in mufa aia imi apare 12v la 2 pini si la celaiti 2 vin conectati unu la bobina de inductie

Incearca sa gasesti o schema electrica. Faptul ca ai masurat bobina in primar si are continuitate, nu e relevant. Poate avea spire in scurtcircuit. Mai e o belea, zici ca ai 10V pe bobina de inductie. Cam putin. Ai 2 bobine? Cate una pe fiecare cilindru? (asta daca ai 2 cilindri). Aprinderea e clasica (cu platina) sau electronica (cu senzori)? Da mai multe detalii, eventual pune oaresce poze.

este in 4 pistoane deci are 4 buji fiecare bobina are 2 iesiri aprinderea este electronica o data mi-a dat scanteie dar cand am pus fisele la loc am dat la automat si nu a luato am scos iar fisa si cand sa vad iar daca are scanteie au cazut firele de la contact si s-a ars o siguranta si de atunci nu mai am scanteie in nici un fel