Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Megavision dmq2072txt nu apare OSD

Recommended Posts

Am o mare rugaminte. Am un megavivion dmq2072txt (daewoo cp330) cu procesor dw167mn02, posibil defect, la care nu mai apare meniul OSD si nu pot sa-l mai acord in nici un fel, in rest tv-ul functionand bine. As avea nevoie de un manual cu instructiunile de acord ale tv-ului pentru a putea memora posturile si ai seta nivelul la culoare, contrast, stralucire, samd.Va multumesc anticipat.

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Am o mare rugaminte. Am un megavivion dmq2072txt (daewoo cp330) cu procesor dw167mn02, posibil defect, la care nu mai apare meniul OSD si nu pot sa-l mai acord in nici un fel, in rest tv-ul functionand bine. As avea nevoie de un manual cu instructiunile de acord ale tv-ului pentru a putea memora posturile si ai seta nivelul la culoare, contrast, stralucire, samd.Va multumesc anticipat.

daca nu apare OSD trebie sa verifici daca semnalele V-sinc si H- sinc ajung la proceor.pentru cautare ai buton pe panoul frontal.

ai intrat in submeniul PICTURE ca sa poti regla contrastul, lumina si culoarea?ptr cautare si memorare programele sa fac pasii urmatori:- sa apasa tasta MENU- se selecteaza PRESET si se valideaza cu tasta OK- se selecteaza AUTO SEARCH sau SEARCH dupa caz, apoi OK- submeniu SEARCH are functiile : P NO...........00 N SKIP............OFF SEARCH.........>/< STATION STORE TO P__ cu functia SEARCH se da in cautare canalele tv si se memoreaza cu STORE dupa ce ai introdus nr dorit la program. daca nu apare OSD, este posibil sa ai trz QV15 si QV16 busiti sau in cel mai rau caz , procesorul rau.

• 8 months later...

apropo de acest subiect,chiar azi mi-a dat bataie de cap un cp 330,22/160 scurt,3653 scurt,0.22ohm de pe 200v intreruptatoate schimbate,NOI,lipsa osd,intoarcere sus 3 cm,totul ok,inclusiv qv15/16 si anexeledoar la schimbarea 3653 a disparut defectul,ambele erau din acelasi lot