Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce amplificator pot face cu 2x7v c.a.?

Recommended Posts

• Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

dem3ntor da-mi o poza cu traful tau

daca se incadreaza in dimensiuni pt ce am eu nevoie poate facem un schimb, iti dau un traf de 2 x 16V / 10A + 2x8V la 1-2A care s-ar preta mai bine la un amplificator decat ce ai tu

astept raspuns

sorry de offtopic

Salut!

am un transf. dintr-un UPS 2x7.4Vca 500w. As dori sa construiesc un amplificator, dati-mi o idee ce integrat sa folosesc sau ce schema.

Este exclus sa il desfac sa ii mai pun "sarma"

Multumesc!

Poti face un home theater cu integrate folosite la radio auto de ultima generatie(4x50w unul) pui 2 ,obtii 8 canale de 40-50w fiecare.....pt. sub .iei un dif cu 2 bobine asa vei avea cca.100w pe sub. si-ti ramin 6 canale de 50w fiecare pt sateliti(am facut ceva asemanator acun 5 luni,pe comanda)......Posted Imageam facut dupa cum se vede 6 ampuri! cu 8 canale de 45w fiecare.........

Salut!

am un transf. dintr-un UPS 2x7.4Vca 500w. As dori sa construiesc un amplificator, dati-mi o idee ce integrat sa folosesc sau ce schema.

Este exclus sa il desfac sa ii mai pun "sarma"

Multumesc!

Poti face un home theater cu integrate folosite la radio auto de ultima generatie(4x50w unul) pui 2 ,obtii 8 canale de 40-50w fiecare.....pt. sub .iei un dif cu 2 bobine asa vei avea cca.100w pe sub. si-ti ramin 6 canale de 50w fiecare pt sateliti(am facut ceva asemanator acun 5 luni,pe comanda)......Posted Imageam facut dupa cum se vede 6 ampuri! cu 8 canale de 45w fiecare.........
DA, daca pui difuzoare de 2 ohmi poate scoti 50w,daca nu , sa nu mai vb ....

Poate iti cumperi un amplificator auto , mai pui o punte redresoare si o bomba de condensatori .....asa ar mai merge

Guest roender

SalutPoti experimenta cu el un amplificator integral in clasa A de tip push pull. O sa mearga brici pina la sarcini de 1ohm, adica pe incinte extrem de greu de dus. Puterea o sa fie suficienta pentru o auditie intr-o camera normala de bloc, insa n-o sa mearga sa dai petrecere cu el.M

@ DjDog - am sa pun o poza mai pe seara, ca acum sunt la servici si cu dimesiunile.Da, cred ca ideea de a folosi ampl. auto este ce-a mai ok. sa vad cam la ce prea ajung 2 astfel de integrate de 4x40.Un aplificator in clasa A cred ca este mai dificil de "incropit" , refer variana integrata :)P.S. de unde ai cutiile alea din aluminiu?Multumesc pentru idei.

@ DjDog - am sa pun o poza mai pe seara, ca acum sunt la servici si cu dimesiunile.Da, cred ca ideea de a folosi ampl. auto este ce-a mai ok. sa vad cam la ce prea ajung 2 astfel de integrate de 4x40.Un aplificator in clasa A cred ca este mai dificil de "incropit" , refer variana integrata :)P.S. de unde ai cutiile alea din aluminiu?Multumesc pentru idei.

ampurile de sus se sint super economice integratele aproape ca nu au com.externe ,doar cond 0,22mf pe intrari si pot vol. restul direct boxe iesiri un cond. pt filtraj de 22000/25v e de ajuns pt 2 integ.+ punte 25A filtraj alim. costa nimic .......