Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

ajutor reparatie placa de baza laptop

madkat

Recommended Posts

Am facut rost de un laptop ibm t41 in stare absolut excelenta, cu o singura problema (diagnosticata datorita forumurilor de profil din US) - procesorul grafic "dezlipit" - mai precis una sau mai multe "bilute" nu fac contact uneori

l-am rezolvat temporar presand procesorul de placa de baza - si macar mi-am dat seama ca asta e buba

acum as vrea sa il fac "definitiv" - si am ambitia sa il fac singur ;) - pentru ca decat s ail depanez la vreun service mai bine il dezmembrez si il vand pe componente

metode ar fi doua - statie de aer cald (cred) - ceea ce nu am, si pentru atata nu merita sa imi cumpar

pistol de aer cald (foen pe steroizi) si termometru IR sau o termocupla ceva - care sa stie pana la 250grade celsius

in prima varianta - cine imi poate face acest bine (cu statia) contra niste beri evident - ca e operatie de 10min...

a doua varianta - poate cineva sa imi imprumute pentru doua ore aceste doua "dracii" ?

multumesc anticipat

• Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Popular Days