Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV Arctic,sasiu Beko 12.6

Recommended Posts

Tv traznit; defectele initiale-sursa si procesor(scurt pe pinul de alimentare)Dupa schimbarea procesorului,tv functioneaza aparent normal,doar ca,peste rastru se "plimba" o dunga neagra,orizontala,de cca 3 cm.(Imaginea NU prezinta desincronizare,tensiuni corecte,geometrie corecta).Ar fi o rezolvare din service ?Sau,alte idei?Va multumesc!

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

da,osd este.momentan afiseaza doar P+/P- si V+/V-,pt ca nu am nici o telecomanda care sa mearga pt el(sau o mai avea si acest defect? ar trebui sa faca functii si de pe telecomanda de la alt Beko? ...macar 2-3?)opa! acum imi amintesc,telecomanda care o aveam la indemana era de 11ak30,mea culpa!

• 1 year later...

da,asta era,rez.de 47k de pe V-sync.in plus, a fost defect si receptorul IR.acum tv functioneaza perfect.VA MULTUMESC pentru sfaturi!

Mi-ai luat vorba din gura. La acest sasiu, e lege, cand vine traznit, nu scapa receptorul IR. Am patit-o la greu. Am vrut sa-ti spun sa verifici si receptorul IR. Stii, eram 100% sigur ca nu a scapat.