Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Leduri la 5V


Vizitator george_

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

offtopic: am trait s-o vad si pe'asta: trandafiri crescuti cu laptopu'!!!! :ras:
da' de bors facut "cu calculatoru' " (cum s-a exprimat un amic), ai auzit? Ca daca nu, iti zic eu. :da

 

... mai bine foloseai un z80... sau un c64 :limb:

 

scriai tot in assembler... dar asa, puteai implementa si o rutina de "beep-beep" pentru net.

sau o stiva bluetooth, ceva... un 802.1b :nebun:

 

Pozele au fost facute ca urmare a unor "scurgeri puturo-active" din reactor. Unul din borcane a dat pe-afara din cauza fermentatiei puturoase, a curs bors sau ce zeama era aia si s-a produs electroliza in bors a placutei senzorului de temperatura. De aia nici nu se vede senzorul intre rezistentele de incalzire, pentru ca il scosesem pentru reparatii. S-a corodat un traseu si a dat in nas toata sandramaua. Asa ca pozele le-am facut cu ocazia "accidentului" din laboratorul micului bio-terorist amator.

 

vasile, ce noroc am ca mateiul meu nu stie sa citeasca... altminteri ma pomeneam cu vre-un "bio-terorist amator" prin casa...

insa pustiul tau stie... poate-i vin ceva idei!!! :freaza: (si mareste naibii limita de smiloi alocati pentru post... ca tot uit sa numar si smiloii din citanii!!!)

 

fraza asta citata, m-a facut sa rad cu lacrimi... sper ca nu-i vine chef nevesti-mii sa-i fac asa ceva... deci, cirip, daca se intampla in vre-o saptamana-doua, asa, sa sughiti supranumerar, sa stii de pe-acum de la ce ti se trage!!!

Link spre comentariu
  • 8 ani mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Sper ca inca sunt ontopic (fiind vorba [in final] de cresterea trandafirilor):

 

Din cate stiu orice planta creste non-stop. Poate ca noaptea mai deloc, dar asta pentru ca nu are lumina ca sa faca fotosinteza prin care isi fabrica elementele nutritive.

 

 

Offtopic: Ce norocosi sunt copacii care cresc in dreptul felinarelor (desi nu stiu cat de potrivita este acea lungime de unda pentru ei)

Pai treaba sta chiar invers, planta crestein mare parte noapte si mai putin ziua pentru ca fotosinteza propriu zisa este formata din 2 faze. Faza luminoasa- stocheaza energia si faza de intuneric-sinteza compusilor organici. Vezi Ciclul Calvin :limb: .Daca tinem o planta doar la lumina ( a felinarelor nu se pune ca e slaba dpv energetic) nu este complet procesul de sinteza. Cu alte cuvinte ziua planata incarca bateriile producand (NADPH si ATP) iar la intuneric energia este folosita pt sinteza glucozei. Desigur ca nu e important si oricum e oftopic doar ca mi-a "sarit in ochi" afirmatia. Un defect al profesiei probabil.. Scuze.. dar nu m-am putut abtine desi ar fi fost indicat pt ca nue locul de discutii de genul acesta.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări