Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

chitara si amplificarea

Recommended Posts

s-a lovit cineva de acest subiect?eu am un amp facut cu STK, da' nivelul de semnal de la intrare este f mic. asa ca folosesc o pedala de la marshall, numai ca pentru 3 chitari am nevoie de 3 pedale. cam scumpa treaba... deci, a facut cineva preamp de chitara, care sa mearga si bine?????da de efecte de chitara (procesoare de sunet) ce stitzi?multzam.

• Replies 12
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Exista o revista chip special in care un tip explica cum sa-ti faci efectele software si sa folosesti doar un amp final.Pe partea cealata poti gasi pe net schemele ORIGINALE ale unor scule faimoase: preamp, amp, ce vrei tu.Un search pe net dupa "guitar amp" va da rezultate imediat, dupa "guitar amp schematics" va da rezultate si mai misto, iar daca schimbi amp cu preamp p sa ai aceleasi rezultate incantatoare. Poti include in search-ul cu schematic si un nume faimos de scula, existand shansa reala sa gaseshti macar schemaunei scule ceva mai vechi.

Exista o revista chip special in care un tip explica cum sa-ti faci efectele software si sa folosesti doar un amp final.Pe partea cealata poti gasi pe net schemele ORIGINALE ale unor scule faimoase: preamp, amp, ce vrei tu.Un search pe net dupa "guitar amp" va da rezultate imediat, dupa "guitar amp schematics" va da rezultate si mai misto, iar daca schimbi amp cu preamp p sa ai aceleasi rezultate incantatoare. Poti include in search-ul cu schematic si un nume faimos de scula, existand shansa reala sa gaseshti macar schemaunei scule ceva mai vechi.

ideea e ca am gasit ceva scheme in felul acesta, numai ca ori sunt pe tuburi, ori sunt facute cu piese destul de greu de gasit. oricum merci de sugestie, nu am incercat chiar toate variantele propuse de tine.
  • 1 month later...

Habar n-am ce putere, pentru ca nu au binevoit sa scrie pe el, dar te asigur ca e puternic si e facut pentru reprezentatii muzicale pentru ca inainte sa ajunga la mine pentru depanare tinea nunti si botezuri pe la tara si ducea boxe destul de mari.

Il poti vedea la: http://www.velo.3x.ro/amp.html

Pozele sunt imense si nici nu am de gand sa le micsorez!!! Pe dial-up ia cam 2-3 minute sa le vezi pe toate.

Pentru pretul negociabil discutam pe: [email protected]

Presupun ca faptul ca are pe el ECHO si REVERB din start si 4 intrari il il fac mai atractiv pentru un instrumentist. Intrarile de tip DIN, destul vechi pentru zilele noastre pot fi fara probleme conectate la instrumente si aparate noi pentru ca am pinout-ul lor.

Guest Gothmog

Eu unu folosesc Guitar Fx box 2.6 . E un soft cu o multime de efecte si sunt multumit de el, iar daca ai o placa de sunet buna nu-ti trebuie amplificator.

Foarte corect! Dupa cum spunea cineva de aici de pe forum acum ceva vreme...puterea e in sarma!!! :twisted: E adevarat ca poti sa-ti faci efectele pe PCdar iti trebuie unamplificator adevarat pentru a finaliza...

• 2 weeks later...