Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intrebare intrebatoare

Recommended Posts

Salutare tuturor :smt006 .Am o intrebare:am un laptop si atunci cand il utilizez conectat la sursa lui proprie,e bine sa detasez bateria sau sa ramana conectata la el(laptop)?Am intrebat prin lume si nu sunt lamurit.Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?Multumesc anticipat. :prayer:

• Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Raspuns raspunzator: bateria dupa ce s-a incarcat complet nu mai conteaza daca este atasata au nu la laptop. Dupa ce se descarca (de la sine) pana la 94% incepe procesul de reincarcare. Este recomandat ca bateria sa o utilizezi dupa ce se descarca putin, pana sa inceapa procesul de reincarcare, deoarece circuitul din baterie considera reincarcarea ca un ciclu complet, chestie care ii dauneaza bateriei, scazandu-i capacitatea (circuitul din baterie crede ca are niste acumulatori mai prosti decat in realitate, scurtand astfel timpul de functionare al laptopului pe baterie.In cazul in care bateria este noua, aprox o data pe saptamana ar fi bine sa o utilizezi. Daca o scoti si uiti de ea, este aceeasi chestie, deoarece bateria se descarca de la sine cu timpul.Concluzia: Tine-o in laptop si din cand in cand utilizeaz-o.Later edit: Am uitat sa ma laud, sunt la al 2-lea laptop personal (luat de nou), pe acesta din urma il am de aproape 2 ani, am avut timp sa studiez ce se-ntampla cu bateria...PS: Cand lucrezi pe laptop eu iti recomand sa ai bateria pusa, deoarece poti avea surpriza ca la un moment dat sa pice curentul si sa te-apuci sa inventariezi injuraturi...In cazul in care lucrezi pe laptop si ai bateria pusa iar in birou se opreste curentul putin, te va lovi instantaneu un zambet larg, cand vezi toti colegii de birou ca se iau cu mainile de cap :smt003

• 4 months later...