Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator pt un telefon

Recommended Posts

Salut !Am si eu un telefon SE w880i ... si care are stie cum se aude sunetu la difuzor,e jalnic,zici k e un tweter.Vreau sa'mi fac o boxa si o amplificare incorporata (in boxa) ,eventual alimentata la 9v (ca altceva nu'mi trece prin minte).Cam ce difuzor mi'ar trebui si ce amplificare ... ceva sa nu depaseasca 50 ron Multzam

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

cauta la diy ca am facut eu ceva asemanator tot pt un SE, da un W200 care cocoseaza W880 la sunet; eu am facut ceva mai mare dar se poate si mai mica; de ex poti sa iei niste boxe genius la 20-30 RON(nu mai stiu modelul exact dar daca vrei til aflu) si zic sa iei boxele astea mici pt ca au niste difuzoare decente pt pret si firma; le desfaci si scoti actipildul de traf din ele, iar in cealalalta pui acumulatorul(eu mi-am facut din elementii de la acumulatoarele pt autofiletanta, e vre0 10-15 RON unu de 18V) si duci un fir in boxa cu amplificarea, mai pui o mufa de alimentare, iar ca semnal audio folosesti HPM-urile si cablul jack din boxa.Bafta.PS: ai putea scapa de w880-ul ala si sa-ti iei un W580/W660/V630 care sunt net superioare iar la V630 ii schimbi softu cu unu de w660 si nu ai probleme, mai putin radio

atunci casnicie fericitaacumulatorul o sa coste mult daca il cumperi din magazin, da eu zic sa te duci prin targuri si sa cauti acolo pt ca sunt mult mai ieftine, ca eu am dat 10 lei pe al de 14V si 15 pe al de 18V dintr-un targ.da vezi ca o sa trebuiasca sa mai scoti din elementi ca de obicei boxele alea se alimenteaza la 12V sau mai stiu eu catBafta

da,recomandabil e sa le alimentezi la 9-12vdaca integratul n-are racire,nu-l forta(eu am pocnit unul..)exista(au) si niste boxe pc mai potente,cu traf extern,amplificator de 2x3W(pe radiator) si difuzoarele tin 3-5W(au ditamai magnetul)

eu am avut unu cu tea2025 parca si nu avea posibiliate de racire dar tine vreo 2W pe canal fara probleme. acum mi-a venit o idee practica: daca boxele tale au traf intern nu-l mai scoate, lasa-l acolo pt ca poti sa-l folosesti pe post de incarcator pt acumulatorul ce se afla in cealalata boxa; o sa fie putin mai incomod pt ca o sa ai si cablul de 220, dar o sa poti si incarca si asculta muzica in acelasi timp dak ai o priza pe aproape :smt020