Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Instalatie incalzire centrala termica HOME MADE


Postări Recomandate

Daca il montati intr-o soba cu lemne sansa sa functioneze este nula.Nu din cauza temperaturilor, ci pentru faptul ca se colmateaza cu funingine rapid,dupa care tot fumul si gazele arse o sa ajunga in incapere.

Link spre comentariu
Vizitator Victorine

Pentru bh-01-zup, a?i v?zut schi?a instala?iei mele (de?i nu complet?), ce recomandari practice efective ave?i ca instalator pentru a creste randamentul ? In afara unei alte serpentine cu suprafata de transfer mai mare, intrucât asta e evident, ce am facut acum a fost unica solu?ie f?r? a demonta soba.

Men?ionez ca cea mai mare vina cred c? o are serpentina prea mica, mai putin diametrul tevilor. Asta pentru ca am redus tura?ia pompei la treapta 1 si in conditiile astea cu termostatul setat la 45 grade temperatura intre tur si retur se stabilizeaza (nu mai am turul foarte fierbinte si returul gheata), desi exista o diferenta intre ele, poate de 15 grade. Deci apa st? mai mult în serpentina, circulând mai încet si intr? mai cald? în serpentin?. Perioadele de func?ionare a pompei sunt mai lungi.

 

IGBT 1971 cum st? caloriferul acela de fonta in sob?? Nu ard garniturile de carton dintre elemen?i? Eu stiam ca la acest tip de calorifere grupurile de elemen?i se racordeaz? între ele prin intermediul unor piese care au filet diferit la cele doua capete (pe stanga, respectiv dreapta), astfel c? la strângere se apropie grupurile de elemen?i. Nu cunosc cum se etan?eaz?... ?i racordurile care ies din sob? cum sunt realizate?

 

Mul?umiri amândurora pentru raspunsuri.

Link spre comentariu

Pentru bh-01-zup, a?i v?zut schi?a instala?iei mele (de?i nu complet?), ce recomandari practice efective ave?i ca instalator pentru a creste randamentul ? In afara unei alte serpentine cu suprafata de transfer mai mare, intrucât asta e evident, ce am facut acum a fost unica solu?ie f?r? a demonta soba.

Men?ionez ca cea mai mare vina cred c? o are serpentina prea mica, mai putin diametrul tevilor. Asta pentru ca am redus tura?ia pompei la treapta 1 si in conditiile astea cu termostatul setat la 45 grade temperatura intre tur si retur se stabilizeaza (nu mai am turul foarte fierbinte si returul gheata), desi exista o diferenta intre ele, poate de 15 grade. Deci apa st? mai mult în serpentina, circulând mai încet si intr? mai cald? în serpentin?. Perioadele de func?ionare a pompei sunt mai lungi.

 

IGBT 1971 cum st? caloriferul acela de fonta in sob?? Nu ard garniturile de carton dintre elemen?i? Eu stiam ca la acest tip de calorifere grupurile de elemen?i se racordeaz? între ele prin intermediul unor piese care au filet diferit la cele doua capete (pe stanga, respectiv dreapta), astfel c? la strângere se apropie grupurile de elemen?i. Nu cunosc cum se etan?eaz?... ?i racordurile care ies din sob? cum sunt realizate?

 

Mul?umiri amândurora pentru raspunsuri.

Victorine, si eu am incercat la fel ca tine, pompa pe treapta 1, apoi pe 2 si 3. Cel mai bun randament am scos pe treapta 3.

Legat de intrebarea ce i-ai pus-o lui bh-01 iti dau o mica idee, dar asta va cunsuma si ceva curent :)

Eu am imbunatatit instalatia mea in felul urmator: pe retur, langa soba am pus un mic boiler electric facut dintr-un recipient de inox pe care-l aveam prin pod, i-am pus o rezistenta si un termostat setat pe 25-30 grade, astfel incat sa nu consume prea mult curent. Acum apa la intrare in serpentina nu mai are temperatura scazuta, vreau sa-ti spun ca merg 6 calorifere acum cu serpentina pe care ai vazut-o + micul boiler :) Incearca si tu, oricum pana ce-ti faci alta soba nu prea ai ce face.

 

Stima.

Link spre comentariu

Doua poze din care se vede cum este construit cazanul.Cel din imagine trebuia mutat in alt loc.Garniturile nu se ard,cel mai "batran"cazan este din 2000 si nu are nici o problema,restul sunt mai noi.Dupa asamblare cazanul se zideste cu caramida sau bca si apoi se poate placa cu piatra.Prima poza este din fata cazanului unde se observa legaturile hidraulice interne care sunt pe 1/1/4(un tol si un sfert).In dreapta se observa olandeza de legatura cu partea superioara care este autosuspendata pe cea inferioara.In a doua poza se observa asmblarea elementilor in unghi de 90grade:acolo se folosesc coturi care se asmbleaza cu niple de calorifer stanga/dreapta,deci partea de jos are o forma de U in care se face focul iar prin partea de sus trec gazele spre cos.Oricum constructia unui astfel de cazan necesita multa munca si mare atentie dar rezultatele sunt pe masura.

Link spre comentariu
Vizitator Victorine

Multumesc pentru sfat, niculae.IGBT 1971, garniturile sa inteleg ca sunt din acelasi material ca si garniturile de chiulasa de la motoare? si etansarile pe filete cu ce sunt facute, ca doar nu cu calti?! Sau?....

Link spre comentariu

Carton mai gros din coperti de dosare(sau sunt de cumparat )si canepa.Am mai pus niste detalii cu corpul superior.Imbinarile la cot si teu sunt facute tot cu niple de calorifer stanga/dreapta si etansate cu canepa(calti).Toate circuitele sunt de 1/1/4(un tol si un sfert).

Link spre comentariu
Vizitator randomar

problema tehnica ivita astazi cand am fost sa iau cazanul : -capacitatea cazanului este dupa mine prea mare 60 de litri cu o suprafata de contact de 1.35 mp. -instalatia este facuta deja si are 4 calorifere de 1400x600 si trei calorifere de 400x600,(undeva la un necesar in mare de 14 kw) sa zicem ca ii mai atasez si un boiler cu serpentina pt apa calda (80-100 litri).ma ingrijoreaza ca am o cantitate prea mare de apa de incalzit, initial as fi optat pt vreo 18 ml de teava de cupru, dar sobarul care imi face soba a insistat ca e mai bun acest cazan. asa cum am mai spus am si vazut cum functioneaza un astfel de sistem dar cazanul respectiv nu avea decat 18 litri. sincer stau in dubii si ma gandesc ca de ar fi sa mearga ar insemna sa focaresc mai mult ca in centrala. rog pe cei ce au mai intalnit astfel de cazuri si au experienta sa imi spuna daca e rentabil sau nu multumesc

Link spre comentariu
Vizitator ciobanuvali

Carton mai gros din coperti de dosare(sau sunt de cumparat )si canepa.Am mai pus niste detalii cu corpul superior.Imbinarile la cot si teu sunt facute tot cu niple de calorifer stanga/dreapta si etansate cu canepa(calti).Toate circuitele sunt de 1/1/4(un tol si un sfert).

Stimabile, multe felicitari.In toamna ma apucasem si eu sa fac ceva asemanator si am fost oprit de consoarta din motive de nesiguranta in exploatare.Atasez cateva poze cu ce incepusem sa fac.Ce parere ai e prea mare ptr 100m2?Sper sa revii pe forum..
Link spre comentariu

Ideea in sine cu caloriferele nu imi apartine,meritul meu este modul de asezare(a elementilor) ca sa obtin un randament mare.Am cautat sa evit constructiile din tabla sudata pentru ca este multa manopera si tabla se termina in 6-7ani,mai ales ca multi merg cu focul mocnit sa nu consume mult lemn si de aici apar coroziuni intense la cazan.Acolo vad ca aveti doua feluri de elementi,cei din dreapta sunt buni pentru constructia aceasta.Cel de jos vreti sa il folositi ca gratar?Daca vreti sa faceti asta atunci nu e bine pentru ca aerul rece care intra printre elementi in combinatie cu focul care arde pe elementi o sa va crape caloriferul,datorita diferentelor mari de temperatura(probat practic :cry: ).se foloseste un gratar normal de fonta.Corpul de jos in forma de U ajuta la incazirea rapida a cazanului iar mai tarziu cand este numai jar corpul preia multa caldura prin radiatie.La elementii din poza,care cred ca sunt de h=700,intra ~1litru apa/el.La 100mp zic ca aveti nevoie ,cu aprox.,de 37elementi.21elementi la corpul de jos si 16elementi la cel de sus.Cel de sus este mai mare cu 1element ca sa se poata autosuspenda pe cei de jos.PS.ideea cu caloriferul pe post de cazan am gasit-o intr-o revista Tehnium,articol scris de Mircea Munteanu din Otelul Rosu.

Link spre comentariu

Salut. As fi si eu interesat de realizarea acestei centrale Home Made, din calorifere de fonta. Sa inteleg ca pentru realizare trebuie numai modelul din dreapta [din pozele precedente]?Cel din stanga NU este bun? Si pozitia de montaj [asa cum este in poza] NU este buna?Multumesc.

Link spre comentariu
Vizitator ciobanuvali

Ideea in sine cu caloriferele nu imi apartine,meritul meu este modul de asezare(a elementilor) PS.ideea cu caloriferul pe post de cazan am gasit-o intr-o revista Tehnium,articol scris de Mircea Munteanu din Otelul Rosu.

Ideea imi venise pur si simplu, iar azi cand din intamplare am gasit (pe net) pe cineva care a si facut ceea ce eu aveam de gand a renascut ideea in mine, si speranta ca poate intradevar e ceva care merge si dupa cat inteleg e o idee veche.Acum, sa povestim ceea ce gandisem eu: Caloriferul de jos il gandisem doar pentru sustinere si ventilatie gratar, fara apa in el.Celelalte din pacate nu am 2 la fel ca cel cu distanta mai mare intre elementi.Din schita dvs inteleg ca deasupra vin 2 calorifere?Acum cateva detalii daca vreti sa-mi dati, ati facut intre calorifere, unde e focarul, bolta din caramida sau samota si fumuri (verticale sau orizontale) sau e liber tot golul acela cu legatura direct la cos?Dacca ati avea niste schite sau poze ar fi nemaipomenit, merg si de mana...Chiar nu-mi vine sa dau 60-130 de mil pe o centrala cand nu e altceva decat o soba cu corpuri prin care circula apa.Cu stima,
Link spre comentariu

Am mai raspuns pe undeva pe forum,i-mi cer scuze daca ma repet,incerc sa atasez mai jos o schita simplificata a unei centrale ,care functioneaza din 1992 si care consuma ~2-3000kg lemne/sezon si incalzeste ~200mp.Ideea este ca toata flacara si gazele de iesire sa fie inconjurate cu apa(pereti dublii)si nici un perete sa nu fie orizontal (aceasta duce la depuneri,circulatie mai proasta pe zona respectiva).La mine centrala functioneaza fara pompa de recirculare si are vas de expansiune atmosferic.

Link spre comentariu

Salutare, Are cineva idee cum s-ar comporta un arzator de la o soba pe motorina montat intr-un semineu? Araztorul sobei il voi taia de pe fundul sobei si-l voi aplica in lacasul cenusarului de la semineu. Modelul de semineu pe care l-am vazut are decupat gratarul arzatorului exact in centru si culmea mai are si dimensiunea cilindrului arzator al sobei! In viitorul apropiat parca as pune si o serpentina de centrala in el, daca este cineva cu o sugestie, idee unde as putea pozitiona aceasta serpentina i-as fi tare recunoscator! Multumesc.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări