Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

-URGENTA-Potentiomentru de volum stereo!!!

Guest addy_lg

Recommended Posts

Guest addy_lg

Buna, Intr-un final am reusit sa ma inregistrez pe forum :yawinkle: si tin sa multumesc celor ce au facut posibila aceasta treaba. Acum insa am o problema si am nevoie de ajutor: de ceva vreme caut un potentiometru de volum stereo, logaritmic, cu actiune liniara (nu rotativ) de 10K. Piesa imi trebiuie sa o pot inlocui pe cea uzata, la o orga Roland E86. Avand in vedere ca e prinsa direct pe PCB si e supusa cel mai mult utilizarii, nu prea pot face improvizatii. Am cautat pe la Farnell, Schukat, dar nu am gasit... sau poate nu am cautat destul de bine. Daca m-ati putea ajuta mi-ati fi de mare folos. Cu stima si respect va multumesc!

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Omul a spus ca are nevoie de un potentiometru rectiliniu (slide) de 10K - logaritmic.

De fapt era foarte bine daca puneai si o poza sa vada ochiul dimensiuni, etc.

Parca "rectiliniu" se numeste cel gen "volum" de la mixer...(am un mare lapsus acum dupa 56 de ore nedormite).

Si eu caut tot ceva de genu si nu gasesc mai nicaieri ceva de calitate.

Am gasit pe un site dar au insirat acolo foarte aiurea valorile (toate intr-un link):

http://www.syscomelco.ro/ProdusDetaliu.asp?ID=1948

Nu spun ca sunt de calitate cele de acolo dar in lipsa de altceva...

Daca mai stiti ceva magazine online unde se gasesc astfel de potentiometrii (ideal cu poze) ar fi de folos...

• 2 weeks later...