Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tensiune mare la prize in reteaua Electrica Sud


Vizitator yglos

Postări Recomandate

Vizitator yglos

De ceva timp se pare ca exista un fenomen:Electrica Sud incearca sa compenseze lipsa de putere de pe linii nu prin investitii cum ar fi normal ci prin...Marirea tensiunii pe linii. De ex: acasa in Bucuresti,Dr taberei am intre 232-244 V iar la tara in jud Calarasi am intre 240-259 V ! Daca in orase se respecta la limita contractele de furnizare 220V -15% +10%, la tara e jale...pocnesc congelatoarele si altele...Sunt curios daca e o situatie singulara la mine sau e generalizata pe tara...Scrieti si voi valorile masurate si zonele oraselor unde sunteti ca sa facem o comparatie...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 519
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Mi se pare mult 260 V, electrica ar fi foarte ingrijorata la asemenea tensiuni (pentru propriile instalatii si echipamente, nu pentru frigiderele populatiei) mai ales ca am inteles ca le poti cere banii pe stricaciuni daca e din cauza lor.Masoara si cu alt aparat sa nu fie decalibrat sau defect ala care arata 260 V.In Bucuresti, Aviatiei sunt acum 227 V

Link spre comentariu

Acas? am 160...245V, fluctueaz? cu nesim?ire. Stau într-un cartier mai m?rgina? al acestei minunate foste capitale euopene culturale. Se vede ?i la bec, se ?i aude cînd ascult muzic? ?i a?a s-au dus pe apa sîmbetei DVD playerul ?i televizorul, deci mult? m...e pentru buleftrica (a se citi mul?umire). La lucru am 218...222V.

Link spre comentariu
Vizitator yglos

1. Aparatul nu e decalibrat si nici nu are bateria consumata ( in acest caz apar tensiuni mai mari )am un...Dmultimetru care l-am verificat dupa un analog.2 Stiu ca de preferinta se masoara cu MAVO 35 dar in lipsa...3 La servici am tensiuni nominale 221-225 deci OK4.Cineva spunea ca e nominal 230...gresit...eu am in contract specificat clar 220 - 15 % + 10 % ( 187-242 V )5 Da in militari am masurat si eu si e intre 217-224 dar mai la periferie la noi...nahP.S. Scrieti si orasele si zonele unde masurati

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări