Jump to content
Mosu Tuti

Ha, Ha. Sfaturi

Recommended Posts

Am si eu o mica intrebare. 

Alcoolul tehnic ataca plasticul/cauciucul ? 

Pasta de pix cu ce se poate sterge?(nu acoperi !) :nas: In alte vremuri exista PIC,nu mai stiu exact...

Picul nu sterge pasta numai cerneala.Pentru pasta exista radiera speciala dar cred ca merge si cu lama de ras clasica.

Pasta de pix se dizolva in alcooli si in diluant nitro, dar particulele de pigment pot ramane fixate pe suprafata. Cu PIC se decoloreaza cerneala de stilou. Pasta albastra contine un pigment rezistent la orice, albastru de Prusia (ferocianura ferica).

Alcoolul etilic nu ataca nici materialele plastice, nici cauciucul. In unele cazuri poate sa dizolve plastifiantii sau agentii de luciu din unele materiale plastice, ducand la matuirea sau fisurarea suprafetelor. De aceea, pentru curatarea suprafetelor din materiale plastice, se recomanda diluarea alcoolului cu apa (iese un fel de votca).

.....La cauciuc nu stiu ce sa-ti spun,n-am avut nevoie sa dizolv.

La cauciuc merge foarte bine tricoloretilena.... asta foloseam pentru curatatul rolelor de cauciuc /curelelor in perioada de glorie a casetofoanelor.... din pacate nu stiu pe unde se mai gaseste ....

Multumesc,cred ca mai gasesc pe la mine,dar asa cum spuneam,n-am avut nevoie sa dizolv cauciuc.

Curelele dar mai ales rolele de mag-uri le curatam cu diluant,pt ca nu aveam nevoie sa dizolv materialul ci numai mizeria depusa,care in general era compusa din oxid desprins de pe benzi.Oricum postarea mea vad ca nu mai exista...din exces de zel,cineva a sters-o cu totul.