Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV LCD LG sasiu ml 041 :dispare imaginea -Rezolvat

Recommended Posts

Tv ul este adus din Italia ,dupa 2 ani s a defectat si proprietarul si a luat altul (nici macar LCD nu se repara in Italia??? ) si asta l a facut cadou parintilor care l au adus in Ro. Defectul :functioneaza f. bine pentru prima jumatate de ora apoi la un moment dispare imaginea in sensul ca ramane rastru usor luminat ,apar umbre vagi daca manevrez telecomanda ( de la OSD probabil ) .Raspunde la orice comanda ,are sunet ,dar nu si imagine ,doar rastrul mat ,fara nimic ,doar o usoara iluminare .Daca il inchid si il deschid apare iarasi imaginea doar pentru cateva secunde si apoi iarasi defectul . In spate neoanele ard ,exista tensiunile continue de 3,3 5 12 24 etc.Am schema ,menu service .Ce ma incurca este modul de functionare la aceste TV LCD ,semnalele sunt in marea majoritate digitale,cred ca s ar impune dotarea cu un analizor de trafic ,interfete de diagnoze .Pe de alta parte depanarea cea mai rapida ar fi inlocurea placii cu probleme ,dar de unde sa le iei si ar plati clientul o reparatie de ordinul milioanelor?Prevad ca vom manca o paine nu prea alba cu LCD urile astea :smt021 Help :smt010

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Pai dupa cum am zis lampile se aprind normal ,am imagine pentru 30 de minute ,si chiar dupa ce dispare imaginea lampile ard cu aceeasi intensitate .Ecranul nu este negru ci usor luminat .Nu cred sa fie din invertoare .Sursa da in continuare aceleasi tensiuni . Prin eliminare mai raman in discutie placa care prelucreaza semnalele si vad ca ar mai fi una intre aceasta placa si ecran ,de la ea pleaca 4 folii cu trasee spre ecran.A, si sa nu uit ,parca nici ecranul nu l as scoate din ecuatie :smt017

E cam urata treaba la tine,eu tin sa cred ca defectul se afla pe placa direct legata de display sau in caz iar nefericit videoprocesorul de pe placa principala .cum a zis si Tavi un spray rece te-ar ajuta.Insa ia in calcul si posibilitatea unor contacte imperfecte pe placa principala sau placa display ,refa lipiturile pe toate smd-urile de pe acolo si uitate la calitatea izolatiei la placa display sa nu faca vre-un scurt cu masa,lucru des intalnit la unele monitoare tft ce au o a doua placa display pe laterala.Cat despre painea ce-o vom manca eu tin sa cred ca va fi chiar mai alba cu lcd-urile pentru ca in 80% se duc invertoarele sau sursa excluzandule pe cele cu display-uri sparte, defectul tau ce e drept e mai rar si mai greu de remediat ,dar poate ai bafta doar de contacte imperfecte si-l rezolvi.BAFTA

@Tavi :am incercat cu spray,dar nu a ajutat.Dimpotriva , a mers cu....fohnul :smt035 Pe placa care comanda displayul am depistat un mic integrat MAX1889 ii zice ,care se incalzeste in draci ,am masurat pe el 90 de grade!!!!Daca dau cu fohnul peste el reusesc sa provoc defectul .Intre timp am mai dat pe un forum de francezi de acelasi tip de tv cu aceeasi problema ,din pacate nu l a rezolvat ,ce am aflat e ca unul de acolo a dat 200 de euro si a schimbat placa mare si defectul s a manifestat in continuare :smt021 .M-a scutit de niste bani :rock: Problema pare sa fie pe placa asta din fata displayului,T-con board am aflat ca i zice , sa vad ce e cu MAX1889 asta de se incalzeste asa tare.Mai sap... :smt027

Pana la urma l am rezolvat ,dar in old tube style :rolleyes: Imaginea disparea atunci cand acest MAX1889 ( o sursa in comutatie ,nu inteleg de ce atatea surse in comutatie in lcd urile astea,ca doar exista deja una mare ) se incalzea peste 150 de grade ,moment in care intra in functiune protectia termica din el .Nu am reusit sa determin cauza acestei supraincalziri ,dar am zis ca daca nu pot sa inlatur cauza macar sa inlatur efectul.Asa ca :1 .Am montat un mic cooler care sa bata spre MAX1889 ( nu radeti , am gasit odata un tv cu un cooler in sursa , probabil vreu calculatorist se bagase prin el)2.P=I*I*R, asa ca am zis ca ajuta daca micsorez curentul debitat de integrat.Max1889 da cam 100 de mA maximum , asa ca l am ajutat cu un curent de vreo 80 de mA printr o rezistenta de 150 de ohmi legata intre 24 de volti ai invertorului si catodul diodei care furnizeaza cei 13 volti ai sursei cu Max1889 .Smecheria asta cu rezistenta am mai folosit o acu ceva ani la un tv color auto ,nu aveam integratul ala de pe sursa si am pus un 7812 in paralel cu o rezistenta de cativa ohmi ,inspirat din sursa cu tranzistor de la vechile tv alb/negru cu 2 CI.Una peste alta merge ,dar parca nu as vrea sa improvizez la fiecare reparatie de LCD.Bafta si defecte usoare. :drinkers:

Pana la urma l am rezolvat ,dar in old tube style :rolleyes: Imaginea disparea atunci cand acest MAX1889 ( o sursa in comutatie ,nu inteleg de ce atatea surse in comutatie in lcd urile astea,ca doar exista deja una mare ) se incalzea peste 150 de grade ,moment in care intra in functiune protectia termica din el .Nu am reusit sa determin cauza acestei supraincalziri ,dar am zis ca daca nu pot sa inlatur cauza macar sa inlatur efectul.Asa ca :1 .Am montat un mic cooler care sa bata spre MAX1889 ( nu radeti , am gasit odata un tv cu un cooler in sursa , probabil vreu calculatorist se bagase prin el)2.P=I*I*R, asa ca am zis ca ajuta daca micsorez curentul debitat de integrat.Max1889 da cam 100 de mA maximum , asa ca l am ajutat cu un curent de vreo 80 de mA printr o rezistenta de 150 de ohmi legata intre 24 de volti ai invertorului si catodul diodei care furnizeaza cei 13 volti ai sursei cu Max1889 .Smecheria asta cu rezistenta am mai folosit o acu ceva ani la un tv color auto ,nu aveam integratul ala de pe sursa si am pus un 7812 in paralel cu o rezistenta de cativa ohmi ,inspirat din sursa cu tranzistor de la vechile tv alb/negru cu 2 CI.Una peste alta merge ,dar parca nu as vrea sa improvizez la fiecare reparatie de LCD.Bafta si defecte usoare. :drinkers:

La telezimex spune ca poate fi adus acest integrat in 7-8 saptamani la 71ron