Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
baza

schema rossini 6002

Recommended Posts

Un bobinator obisnuit n-ar fi in stare sa le refaca! N-ar avea scule sa dezlipeasca oalele de ferita fara sa le sparga, si nici lita de radiofrecventa ca sa le rebobineze!

Ar cam trebui LRF 9 x 0.05mm. Eu m-am uitat pe gardurile chinezesti, n-am gasit acest tip de lita. Am gasit la un coleg forumist niste tastaturi vechi de la alte aparate de radio, din care am sa incerc sa recuperez sarma (de pe bobinele de acolo). Si sarma asta e destul de veche, emailul se duce in timp. Dar asta e...in lipsa de altceva...ce poti sa faci?

O fotografie cu filtrul desfacut. Oalele sunt lipite cu un adeziv extraordinar de rezistent, chiar si dupa 60 de ani. Ma gandesc sa las oala in pace si sa incerc sa scot bobina, incalzind-o usor la baza.

Partea grea e ca si sarmele de legatura de  la bobine sunt impregnata cu lac. Daca ai scos bobina, sarma se rupe sigur, si nu vei sti care sunt capetele infasurarilor.

Filtre_FI_6002.jpg

La magazinele de bricolaj se gaseste nitrodiluant. Daca deslipesti condensatoarele cu grija si intr-un recipient de plastic pensulezi din abundenta (macar 15-20min) cu nitrodiluant, in aer liber/pe balcon/spatiu bine ventilat etc s-ar putea sa pacalesti adezivul oalelor. Incalzirea de obicei este distructiva si nu cred ca te ajuta in cazul de fata, plus ca iti poate strica si caracteristica feritelor.

Aici au niste combinatii de 0,07mm cate 4 sau 7 etc. la pret decent. 0,05mm x Ybuc am vazut doar pe ebay la preturi triple sau chiar de 10x mai mari.

Eu sunt curios de unde ai dedus ca au un Q prost ? Daca le-a sarit emailul si au spire in scurt... se vede pe Lmetru o inductanta foarte mica fata de cat ar avea una similara. Poate ai o informatie despre Q de la alt posesor de Rosinni pentru ca in manualele de service nu prea am vazut sa se specifice Q-ul bobinelor.

Spor la reparat/restaurat!

Edited by Mitica M.