Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

am nevoie de un amp de 2*10 w

LUCI

Recommended Posts

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply
Guest neculai

Pentru un transformator ce debiteaza 12 Vca si 3 A (o singura ramura) ce-mi recomandati? Caut ceva stereo, cat de cat de calitate.Va multumesc!

• 3 weeks later...

mare lucru nu ai , TDA2004-2005, TDA2003 , sau TDA1552Q ... mai era HA8210 ala de 2x22care suna decent , insa mananca mai mult de 3 A , cel mai bine kiturile de 18V merg pe surse in comutatie , am avut doua incarcatoare de laptop toshiba 15V / 3A mergea impecabil HA8210, pe alimentare clasica 16V /5A si 6800micro se ineca ... ai zis ceva de calitate cat de cat , nu prea ai sanse decat cu ceva recuperat , un amplificator din un tv mai vechi, un pikup, am o amplificare de 2x2.5W din pikup tesla cu MBA810 , suna impecabil ...

Guest dark_one

Pentru 10w la 13 14v eu ma joc cu niste max9768, primite sample-uri sapt trecuta. Sunt in clasa D si se aud extraordinar de bine si...ampliful iasa cat varful degetului.

TDA2009 nimic mai simplu l-am construit si in aer si merge calumea insa nu-i cunosc performantele ceea ce stiu este ca il poti alimenta intr-o plaja mare de tensiuni de la 9-25Volti parca

• 4 weeks later...

mare lucru nu ai , TDA2004-2005, TDA2003 , sau TDA1552Q ... mai era HA8210 ala de 2x22care suna decent , insa mananca mai mult de 3 A , cel mai bine kiturile de 18V merg pe surse in comutatie , am avut doua incarcatoare de laptop toshiba 15V / 3A mergea impecabil HA8210, pe alimentare clasica 16V /5A si 6800micro se ineca ... ai zis ceva de calitate cat de cat , nu prea ai sanse decat cu ceva recuperat , un amplificator din un tv mai vechi, un pikup, am o amplificare de 2x2.5W din pikup tesla cu MBA810 , suna impecabil ...

Just,eu folosesc un amplif recuperat dintr-un magnetofon cu integrate TBA810AS (fabricate la IPRS :prayer: ).Nu stiu daca se mai gasesc acum in comert (se gaseau acu un an, doi) dar le recomand calduros, au un sunet destul de caldut daca reducem reactia negativa la minimorum... (cu cit creste reactia, cu atat se duce dracu' sunetul, devine tocit)PS: cel mai bun sunet? 2x6W - amplificator tranzistorizat cu AD152 din Bucur7. Tehnoton, piese romanesti... :smt022Sa nu mai zic,, ca ampliful in cauza functioneaza foarte bine cu reactia negativa anulata!!! (810ele oscileaza de mama-mama)

Guest dark_one

Eu l-am "desenat" cu sublerul pe o bucata de cablaj imprimat si l-am definitivat cu marker de 0,5mm de cablaje. Pentru jucariile mele este ok metoda anevoioasa cu marker sau diverse stilouri si realizarea negativului pe hartie milimetrica.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines