Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

pr mari cu un ipa800

Guest andrei_vaslui

Recommended Posts

Guest andrei_vaslui

salut!de cateva sapt ma chinui cu un ipa800.nu merge ...nuj ce are ...stiu doar ca pe partea cu irfp9240 am tensiunea de 5 V pe grila si pe partea cu irfp 240 am tensiune maxima pe grila.....finalii si restul tranzistorilor si diodele toate sunt bune leam verificat de mai multe ori ...de la ce sa fie tensiunea asa mare ?si pe iesire am tot tensiune maxima .....dar acuma nu mai am decat vreun volt cam asa dar unu din finali se incalzeste f tare si nici nu merge ....ce poa sa fie ????multumesc

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply
Guest andrei_vaslui

finalii is buni ....dar prefinalii iam eliminat dar tot degeaba ca tot asa se comporta .....nici o diferenta ori cu ei ori fara ei e tot aia .......dar vad ca la iesire am - si la masa am cu + tensiunea :(

• Administratori

Eu cred ca finalii sau macar 1 din ei este in scurt, masoara finalii, daca ai o rezistenta sub 400ohmi intre oricare din terminale este dus... asta pentru aparat de masura digital

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines