Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV PHILIPS SIMPTOM CIUDAT

Recommended Posts

Salut.Am un TV Philips cu video incorporat,functioneaza ireprosabil atat imaginea cat si sunetul nu am ce spune ,dar pe antena 1,pe canalul pe care se transmite pe cablu antena 1 tremura imaginea pe verticala cateva secunde apoi la un interval de cateva minute fenomenul se repeta.Acest lucru se intampla doar pe antena 1 pe celelalte programe nu am observat sa faca acest lucru.Nu prea stiu ce sa ii fac,de unde sa apuc problema,poate v-ati mai intalnit cu un asemenea simptom si un sfat o ideie ar fi binevenita pentru mine.Multumesc mult.

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

se pare ca e ceva legat de selectorul de canale de circuitele de RF de intrare,de frecventa canalului pe care se transmite antena 1 pe cablu si frecventa oglinda a selectorului de canale.Nu prea imi este clar fenomenul asta cu frecventa oglinda a selectorului de canale,pentru ca simptomul se manifesta doar pe frecventa canalului respectiv in cazul meu e antena 1 dar daca cei de la cablu ar scoate antena 1 si ar transmite alt program pe aceasta frecventa (canal) simptomul s-ar manifesta pe prog respectiv ,adica e ceva legat doar de aceasta frecventa.Poate gasim pe cineva care ne lumineaza ca eu sunt cam in ceata si nu stiu de unde sa apuc problema ,eu as incerca cu alt selector de canale dar cum nu am alt selector am apelat la acest forum poate lamurim problema.

• 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines