Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Am un tv Akai sas 11ak 19 pro....

Recommended Posts

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest el_diavolo

ai rezolvat problema pana la urma?Daca nu... sa ne gandim la cauzele(toate) care ar putea afecta finalul video....hmmmmmmmmhai sa incepem...... 1) trafu de linii in scut (si sursa fara protectie) - cred 2) tk? nu stiu ce sa zik....nu am intalnit problema asta 3) consum mare pe 1 secundar al trafului de linii ..se poate?alte idei????nu ezitati....si raspundeti

eu cred , ca tr lini este bun , dar ma indoiesc de calitatea integratelor TDA6107 Q SAU JF . PERSONAL AM INTILNIT CHIAR MAI MULTE TV CARE AU PROBLEME CU ACEST INTEGRAT AN SPECIAL SAS DE AK -URI ,CHIAR DUPA CE AM SCHINBAT TDA AM PUS PROTECTI PE TENS DE ALIM 115V SI PE CEA DE 200V TDA TOT SA DISTRUS AN DECURS DE 1 SAU 2 LUNI PROTECTILE FIIND BUNE.. DECI MAI AM DE SAPATTTTT

este util uneori sa legi o sarma intre inelul metalic care tine magnetii de pe tubul cinescop sau in caz ca nu exista , inelul metalic de pe baza deflexiei si masa finalilor video, eventual radiatorul daca existase incarca electrostatic partile metalice de pe gatul tubului si descarca la masa cea mai apropiata de pe finalul video, distrugand integratul

Guest el_diavolo

este util uneori sa legi o sarma intre inelul metalic care tine magnetii de pe tubul cinescop sau in caz ca nu exista , inelul metalic de pe baza deflexiei si masa finalilor video, eventual radiatorul daca existase incarca electrostatic partile metalice de pe gatul tubului si descarca la masa cea mai apropiata de pe finalul video, distrugand integratul

Salut Acel fir de care spui ....nu este cumva notat pe unel scheme ca fiind "aqua" ? ptr ca eu asa-l vad in tv-ul lifetec pe care-l am de 3 zile pe masa. Adika inelul de la baza deflexiei este notat cu "aqua" - e ceva nou ptr mine!In tv-uri nu am intrat decat de curand....domeniul meu fiind "aparatura profesionala de sunet si lumini" care sincer va spun ca e mai simpla....(poate ptr mine) Deci avetzi rabdare cu mine......plz.....O sa invatz Promit !merci pa pa