Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest gobolino

Masina de bobinat trafo

Recommended Posts

Mecanismele de orientare a conductorului, sunt indispensabile doar in cazuri foarte speciale, cum ar fi bobinele de tip "fagure" ale radio-receptoarelor, care nici nu pot fi realizate in lipsa unui astfel de mecanism. Pentru bobinarea transformatoarelor sau a masinilor electrice de orice fel, este aproape intotdeauna de dorit un mecanism simplu, in care conductorul sa fie orientat cu mana.

exact la fagure m-am gandit, precum si la faptul ca dupa doua straturi cu sarma mai subtire de 0.3-0.5mm, eu unul nu mai am rabdare sapun spira langa spira. Evident ca la 2 - 3 transformatoare cate as face pe an, manivela e cea mai buna.in rest e doar

masina de bobinat actionata electric si cu comanda electronica sofisticata, este un exercitiu tehnic interesant in sine.

asa ca sa nu se adune prea multa slana pe creier :da

Guest marian_ariciuc

vulpea care n-ajunge la struguri, zice ca-s acri...e nasoala masina aia, n-are numarator, n-are aspect comercial, nu poti bobina sarma groasa... :rade:

Guest marian_ariciuc

pentru ca m-am lovit de curand de o problema si am avut nevoie de un ATmega168, am umblat la jucaria facuta prin noiembrie(poze postate doua pagini in urma,17noiembrie2012); la repunerea uc-ului in soclul numaratorului, n-am mai nimerit fusebitii...default cum ii scrie hex-ul, trebuie modificat si debifat asta: ''Boot reset vector dis BOOTSZ=0 Boot reset vector at 1C00h (boot size 1024 words)'', altfel proceseaza greeeu. nefiind de ''meserie'' am avut cateva batai de cap(noroc cu ATmegaHVdoctor - superutil).pun o poza cu fusebitii pentru programarea lui ATmega168, pntru numaratorul facut de mine doua pagini in urma.sper sa fie util cuiva.

post-1-139829606237_thumb.jpg

Fiind constructor "inrait",am ajuns la concluzia ca am nevoie si eu de o masina de bobinat.Am citit cu atentie ceea ce ati postat si..."m-ati bagat in ceata".Nu vreau sa cred ca vre-unul dintre voi vrea sa deschida atelier de bobinat...cel putin asa reiese din pretentiile emise asupra sculei de bobinat.De cate transformatoare are nevoie un constructor pt.proiectele lui?In fine am sa ma apuc sa incropesc si eu ceva si promit ca o sa pun si poze.  73.