Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

AV400 componente

Guest Hunter22

Recommended Posts

Guest Hunter22

Am inceput construirea a 2xAV400. Am descarcat RAR-ul din sectia scheme amplificaroare, dar exista 2 desene:"400W-Protel Schematic-Anthony E Holton Audio Amplifier 17-02-2004.pdf" , si "400W Anthony E Holton Audio Amplifier 17-02-2004.pdf". Componentele sunt putin diferite..de exemplu in loc de 1N4004 e 1N4007, in loc de siguranta 5A e 8A. Care shema e cel bun? :confuz1

• Replies 22
  • Created
  • Last Reply

Daca celelalte componente nu sint diferite, diodele alea nu au mare importanta, au diferita doar tensiunea maxima, la sigurante trebuie sa vezi daca schema e data ptr 4 sau 8Ohmi sarcina sau una e la o tensiune de alimentare mult mai mare si puterea debitata e mai mare (sigurantele vor fi mai mari).

Guest Hunter22

Va fi folosit la 4 si la 8 ohmi. Am la dispozitie siguranta de 5A sau 8A. Atunci sa pun cel de 8A?Dioda 1N4737(7.5V) nu am gasit, cu ce pot inlocui?Ca condensatoare nF sa folosesc ceamice sau poliester?

Guest Hunter22

Bine, am gasit diodele si condensatori :d. Acum am blocat la rezistente> cele 0.22 ohmi stiu ca trebuie sa fie 5W, dar restul ajunge la 0.5W? Am vazut pe fotografii ca la R14, R7, R4 au pus rezistente 1W.

Merg puse si de 0,25W, dar unde scrie sa pui de 1W, asa sa faci, eventual sa pui mai mari ca rez chinezesti din comert sint cam ''subtiri''. Ai grija ce rez de 0,22 pui, ca unele sint cu sirma ca firul de par si se comporta ca sigurantele. :smt003 Daca mai gasesti din cele românesti, de 4W, de pe vremuri sa pui cu incredere.

Guest Hunter22

Problema este ca nu scrie nicaieri unde sa pun 0.25, 0.5 sau 1w, numai la fotografii am vazut ca la unele locuri au pus rezistente mai mari. Rezistentele comand de la [email protected], nu stiu daca sunt bune sau nu :soc:.

Nu aveti o documentatie mai clara cu acest proiect..preferabil roman?

Guest Hunter22

Thanx andiy :prayer: . Acum am 3 variante:D...e diferenta la C3=220pF vs 10pF. Ce rol are acest condensator, si pe care sa utilizez? Alta diferenta este la intrare semnal: C2=6.8uF, R2=470ohm vs. C2=2.2uF, R2=1K, daca pun numai 470 ohm creste sensibilitatea la intrare? Ultima diferenta: R15=100ohm vs 150ohm...

Daca e sa luam ultima schema: pui rez de 1W la R4,7,14 (asta poti sa o pui chiar mai mare), de 0,5W la R12,13,15,32,33. Restul sint de 0,25W. Sensibilitatea la ''intrare'', e de fapt amplificarea si e data de R10, nu de R2, care impreuna cu C6 formeaza un filtru trece jos la intrare. C3 e de 10nF si sunteaza in alternativ pe R14. C2 e de ordinul uF, deci nu are prea mare importanta valoarea exacta, el lasa sa treaca mai mult sau mai putin frecventele joase in intrare, intre 1 si 10uF vei observa o mica diferenta.

Guest Hunter22

C2 e de ordinul uF, deci nu are prea mare importanta valoarea exacta, el lasa sa treaca mai mult sau mai putin frecventele joase in intrare, intre 1 si 10uF vei observa o mica diferenta.

Adica si asta e un filtru trece jos? Capacitate mare insemna ca lasa sa trece mai mult frecventele joase, si capacitate mai mica are efect negativ asupra frecventelor joase?

Guest Hunter22

Mai am intrebare pentru cei care cunosc AV400: pe care dintre ranzistori sa pun radiator in afara de finali?

Guest Hunter22

ok. asa o sa fac. :supz: si izolez electric de radiator cu mica+pasta.Daca nu pun finalii direct pe placa ci fac cu fire groase aprox. 15cm lungime e problema?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines