Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

VFD 380V cu probleme.


catalin gramada

Recommended Posts

Posted (edited)

Deci am o faza mono 230v cu protectie la 16A, standard pentru domestic,  pe intrarea inverterului si un motor trifazic 250v, 2.7 kw la iesirea inverterului

Inverterul e setat pentru tensiune motor 230v la 50hz

Edited by catalin gramada
Link to comment

  Scuze, acum am vazut ca motorul este de 2,7 KW, creste timpi de accelerare si decelerare  (dubleaza valorile pentru inceput).

Link to comment
Posted (edited)

E posibil ca infasurarile motorului sa fi fost legate gresit in stecher ? Cum pot depista daca L1 contact correspunde cu prima infasurare, L2 cu a doua ...etc ?

Cele 3 infasurari sunt clar identificate. La fel de clar e inceputul si sfarsitul infasurarilor. Ceea ce nu stiu daca exista o ordine rigorous de conecture a infasurarilor...adica daca le pot lega la intamplare , de ex L1 la V1, L2 la U1, L3 la W1 ? sau e riguros ca L1 sa fie legat la U1, L2 la V1 si L3 la W1 ? Daca conexiunea pe motor L1 nu corespunde cu prima infasurare e problema ? ...sau nu exista asa ceva ?   Ma gandesc de unde trage atat curent la pornire ? poate din conectarea gresita ...?

Sau pot sa declar oricare ca fiind prima infasurare...2...3...dependant doar de sensul de rotatie? Ma gandesc ...daca s-a incalzit sensibil la mana in doua teste de 3 secunde cum naiba de yrage atata curent... ? De unde ? Axul nu e blocat, infasurarile nu sunt in scurt

Edited by catalin gramada
Link to comment

Buna seara . 
 Cred ca ati pierdut din vedere ca motorul este trifazat si admite o tensiune intre faze de 250V si un curent de 16A pe fiecare faza , ori dumneavoastra vreti ca o retea monofazata de 230V si o siguranta de 16A sa poata sa faca fata, …. nu poate . 
 Acolo aveti nevoie in primul rand de o siguranta de minim 25A pe circuitul de alimentare al convertizorului si apoi setarile conforme la acesta pentru protecție si pornire/functionare.

Link to comment
Acum 12 ore, iop95 a spus:

250V e tensiunea nominala a modulului prins pe motor...

Motorul n-are eticheta?

Daca VFD-ul chiar are booster pentru a scoate 3x380V din 1x230V, sunetul cel mai probabil de acolo provine.

In plus, daca boosterul are tensiune de iesire fixa si modularea se face doar din inverter... e o mare problema cu riscul de strapungere a izolatiei motorului.

Testul s-a facut in gol sau in sarcina?

Ce timp de acceleratie e setat?

E selectat control V/f sau altceva?


Sigur , mai este posibil sa se fi strapuns izolatia motorului , cum zice aici colegul, daca ziceti ca se incalzeste instant si setarile sant in regula.

Link to comment

Testat cu multimetrul nu merge ? Nici o infasurare nu da in scurt...nici intre ele, nici la carcasa..

Link to comment

Întrebare -motorul a funcționat sau a fost testat cu alimentare trifazată?

Dacă nu știți nimic despre asta și acum testați motorul ,este posibil ca motorul să nu fie fazat corect.... funcție de răspuns continuăm sau nu !

Link to comment

Masurare la strapungere se poate face si cu multimetrul dar nu totdeauna esti bazat , bateria acestuia are tensiunea mica si oricum la masurare trebuie desfacuta conexiunea care face legatura in stea , si da , daca au fost inversate capetele unei bobine cum zice colegul flomar60 …  

 

Link to comment

Motorul a functionat. Faza e in functie de sensul infasurarilor ? Am trei culori ( rosu, maro ,negru) care sunt conexiunile de faza si trei cabluri albe care sunt capetele infasurarilor. Cele albe au fost sertizate impreuna de fabrica. Plus nul de protectie

Motorul a functionat. Faza e in functie de sensul infasurarilor ? 

Link to comment
Posted (edited)

Nu as putea spune cum a fost alimentat. Cablul de alimentare era pe un stecher comandat de o masina de taiat alimentata 380v. Motorul de care vorbim e pe un aspirator comandat de masa de taiat la pornire deci nu stiu cum era alimentat, si nu cred ca la 380v ca si masina de taiat...ca era de mult prajit...

Edited by catalin gramada
Link to comment
Posted (edited)

Poate avea un convertizor intern pentru acest motor , ca de nu … si

Aveti dreptate , am recitit topicul , propun sa mai revedeti setarile ca sigur sant acolo niste parametri de corectat , ceva cu timpi de crestere nu am studiat, io chemam specialistul la o cafea si-l rugam pe el , dar siguranta sant sigur ca trebuie schimbata pentru convertizorul dumneavoastra (invertor ce e) .

 

 

 

Edited by Barbaro
Link to comment
Posted (edited)

Motorul trage maxim 16 A la 250v , asta scrie pe eticheta.cu inverter sigurceva mai mult. EU am mai redus tensiunea din setarile de voltage motor la 230v...ca sa mai limiez curentlul...dar n-am reusit sa masor nimic...siguranta sare prea repede

Edited by catalin gramada
Link to comment

1. inlocuieste pentru inceput motorul cu trei becuri cu filament de 100W, sau mai mari daca ai si vezi ce se intimpla!

 

2. cauta pe cineva care se pricepe ca tii in loc productia!

Link to comment
Posted (edited)

...😁😁😄...scuze, conduc....si tableta asta tot corecteaza cum vrea ...eu am scris " faza"...nu i-a placut...scuze

 

Pai de ce am postat aici...poate dam de capat...Daca nu merge il trimit inapoi si-l alimentez mono la retea sau schimb motorul ca ma costa mai eftin decat invertorul asta....oricum nu-i folosesc functiile inteligente,  l-am luat doar sa adaptez tensiunea de alimentare ...si deja e destul de complicat...Astia vor masini electrice....o sa ne prindem urechile in ele....cei mai multi....

Edited by catalin gramada
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines