Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa de alimentare 0-60V/5A


Postări Recomandate

[attachment=0]DSCF6834.jpg[/attachment][attachment=0]DSCF6834.jpg[/attachment]Salutare electronisti! Vreau sa va confirm buna functionare a schemei postata anterior(cea de 60v la 5A cu lm358 si 10 x irf9530)Eu am mai facut niste modificari minore cum ar fi: Regulatorul de tensiune cu lm317 l-am conectat direct la 60v, deoarece conform datasheet, nu trebuie sa fie o diferenta de tensiune mai mare de 40v intre intrare si iesire.Asa ca am eliminat rezistenta R1 de 1k si dioda zenner de 51v. Si merge fara probleme. Ca sursa de tensiune de 60v nu am folosit un trannsformator clasic, ci o sursa in comutatie de PC modificata(transformator modificat, punte mai mare, filtraje babane si feedback modificat corespunzator). Am facut-o sa tina 5,5A la 60v(am pus-o pe sarcina artificiala de 12 omi si merge fara probleme).Toate astea mi le-am pus intr-o carcasa de cd-player antic, si dupa cum vedeti in poze este dubla.... Ca automatizari mi-am facut ca ventilatoarele sa stea doar la 50% din turatie daca curentul de sarcina este sub 1A, iar daca se depaseste 1A atunci ventilatoarele sunt alimentate la maxim.... Inca o automatizare mi-am facut la setarea curentului:mi-am pus un comutator electronic mmc4053 care imi comuta intrarea analogica a ampermetrelor direct pe intrarea 3 a lm358 atunci cand iesirea nu e cuplata ca sa vad la cat e reglat curentul constant fara sa ma apuc sa fac scurt pe iesire(cuplarea se face cu un releu de putere). Atunci cand activez iesirea(prin releu) comutatorul electronic mmc4053 imi comuta intrarea ampermetrului pe suntul de 0,1 omi si atunci imi arata curentul instantaneu. Ca o ultima observatie: sursa are protectie la scurt circuit(schema cu cei 10 tranzistori). Tranzistorii i-am cumparat cu 1,6 lei fiecare. Probabil va intrebati de ce sunt pusi atat de multi in paralel, si nu se foloseste decat 1 sau 2.... Raspunsul este ca daca s-ar folosi doar 2, atunci puterea disipata in w (chiar si insumata de cei 2,) ar fi prea aproape de cei 300w(5A X 60V), si chiar daca ar functiona asa, atunci cu siguranta nu vor face fata la un scurt-circuit.(va spun din proprie experienta, pentru ca eu am incercat inainte cu doar 2 tranzistori de 180w putere de disipatie fiecare, si curent de 49 de amperi fiecare...mi s-au facut sarma la primul scurt.).... SI acum pozele! (fiti blanzi cu mine ca e prima oara cand postez pe acest forum)

Bravo, ce pot comenta in mod deosebit e idea de a citi preselectia limitei curentului, aceasta facilitate e deosbit de utila, inca o dat bravo pentru idee si daca vrei poti posta proiectul intreg (cu scheme si alte detalii) la rubrica "Proiectul meu", sigur i-i vei "intarita" pe multi...Acum in cea ce priveste disipatia termica... poti face o proba? daca reglezi tensiunea la 5V lasata in gol si fara ventilator cit de tare se incalzeste radiatorul cu MOS-ii? si cam in cit timp? dar probabil ca deja ai "incuiat-o" si nu mai este posibil.
Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...
  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 3 ani mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...

Faptul că la tine n-a funcționat, nu înseamnă că ea e proastă, înseamnă doar că ai greșit ceva și protecția n-a funcționat...

Dar cred că schema e cam depășită și poți cumpăra un kit de sursă în comutație care e mult mai bine protejat și nu disipă foarte multă putere.Găsești și cu voltmetru inclus...

Editat de validae
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări