Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pot focalizare 5M si triplor tv cromatic

Recommended Posts

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Multumesc mult TARA, intre timp am gasit triplor; e adevarat ce spui, dar cand am postat m-am gandit ca exista poate o sansa sa gasesc ceva original;in schimb nu stiu cum sa fac cu potentiometrul ala de focalizare; oare o merge pus un potentiometru obsinuit de aceeasi valoare? ma gandesc ca fiind tensiunile f mari e posibil sa aiba scapari.......

poti sa folosesti potentiometrul de focalizare rusesc de 68Msau 100M

Dar de fapt stie cineva care e valoarea de la potentiometrul din Cromatic?Eu am o schema, dar nu e trecuta valoarea, asa ca uitandu-ma la o schema de telecolor unde era de 5Mohm, am dedus ca si asta din Cromatic e tot de 5Mohm;Dar am vazut mai sus ca atilalukinich a zis ca pot sa-l inlocuiesc cu unul de 68Mohm; se poate asa?si daca da de unde pot gasi asa ceva?(sa nu-mi spune-ti de conexelectronic ca alea de acolo habar n-au ce vand)

Pune un potentiometru rusesc, asa cum ti-a spus si atilalukinich. La Telecolor pot. de focalizare are valoare mica pt ca acolo ai un divizor rezistiv format din mai multe rezistente si potentiometrul respectiv (fiind o generatie veche de tv, facut in RDG, probabil ca industria socalista nu putea sa produca, inca, un astfel de potentiometru).