Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

laptop ajutor

emy_dx
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor sper ca am postat bine.Am si eu o mica problema daca ma poate ajuta cineva i-as fi recunoscator.De curand am achizitionat un laptop ''acer''Aspire9302wsmi,din Italia si nu a avut win-ul pe el ce win xp imi recomandati sa folosesc pe el?Sau ce versiune,pentru ca eu nu am lucrat niciodata pe laptop.Si am mai inteles de la cineva ca s-ar instala altfel win-ul pe laptop fata de unitatea mea centrala,nu stiu ce a vrut sa zica.Oricum un sfat de la voi mi-ar fi de mare ajutor.Va multumesc anticipat.

pune orice win xp te doare mintea.amicul a vrut s? spun? c? xp-ul nu are chiar toate driverele posibile incluse, a?a c? va trebui s? faci un cd cu driverele pentru modelul t?u de laptop, luate de pe pagina produc?torului, ?i dup? ce termini de instalat winul propriu-zis, s? instalezi driverele alea, pe rând, altfel n-au s?-?i mearg? multe chestii...

Ok.Asta am inteles MifTy dar,problema cea mai grava este ca eu nu am driverele pentru componentele din el[video,plc.baza etc].Oare o sa gasesc eu aceste drivere pentru el?Ca windows m-am gandi sa pun xp sp2.Dar,problema mea este drivere-le :smt017 .Si multumesc pentru raspuns.

In general la laptop-uri daca intri pe site-ul producatorului, in cazul tau ACER , cauti modelul si gasesti toate driverele, daca nu gasesti le cauti step by step, placa baza se numeste xxx-xxx-xxx, cauti tot la prod placii de baza, ex: ASUS si gasesti !Cu siguranta o sa le gasesti daca o sa cauti , si incearca sa le cauti pe site la producator, asa ai garantia ca sunt in regula !Si iti poti baga Wind xp SP2, nu incerca cu versiuni modificate de anumite persoane ! Iarasi nu ti-as recomanda Vista ca inca se lucreaza la imbunatatirea ei, dupa ce apare Vista SP2 e ok! Dupa cum era si la Xp sp1, mergea prost, iar daca nu ii opreai numite servicii chiar era stresant, asa si cu vista !Bafta !