Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ghidaje/ glisiere CNC

nickrvl
 Share

Recommended Posts

Cunoscatorilor sau celor cu idei, unde se pot gasi glisiere/ghidaje pentru CNC sau ce se poate folosi, din cea ce se gaseste pe piata vreu sa zic? Am urmarit cu interes diversele posturi despre CNC-uri din care mi-am dat seama ca cea mai importanta "piesa" e sau sint ghidajele(parerea mea). Asa ca daca aveti idei, sau din practica, spuneti, ce anume se poate folosi?

• Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cunoscatorilor sau celor cu idei, unde se pot gasi glisiere/ghidaje pentru CNC sau ce se poate folosi, din cea ce se gaseste pe piata vreu sa zic? Am urmarit cu interes diversele posturi despre CNC-uri din care mi-am dat seama ca cea mai importanta "piesa" e sau sint ghidajele(parerea mea). Asa ca daca aveti idei, sau din practica, spuneti, ce anume se poate folosi?

Oare ce se vede aici sint ghidaje de sertar?http://www.dioda.ro/coppermine/displayi ... pos=0.html

Sunt cu ax rotativ care au un disc gaurit si se invarte in fata uneifotosenzor sau trece printrun optocuplor.Pe capul axului e un pinion care se deplaseaza pe o cremaliera de precizie.Precizia acestora e de ordinul micronilor.se foloseau si se folosesc la masini unelte.Eu am lucrat la strunguri cu ele,cum aqr fi SNG1400 CNC.

• Administratori

Cea mai ieftina solutie ar fi bare de precizie si bucsi de boronz(costa pe jumate cat rulmentii liniari) dar trebuie ca sa fie facute la mare arta, nu orice carpaci le poate face :smt005

Cea mai ieftina solutie? Nuuuu...

Uite aici solutie ieftina si la indemana:

Si daca asta nu a impresionat prin simplitate, uite si o scula de taiat scartaietoare. Toata lumea stie ca cel mai simplu se taie cu un fir incins. Uite ce l-a dus pe asta capul:

http://www.youtube.com/watch?v=7w41R2sN2Uk&feature=user

:weedman: :smt003 :weedman: :smt003 :weedman:

O alta modalitate de a obtine un traductor de deplasare.Pe surubul conducator se monteaza un disc cu gauri si in treptul gauri se monteaza un sesizor inductiv.Iar si mai simplu de la contoarele vechi trifazice se scoati sesizorul de impulsuri cu tot cu numarator si aveti posibilitate deplasarea prin impulsuri pe numarator mecanic. :supz: :supz:

Cred ca o varianta acceptabila ar fi asta:[attachment=2]CNC1.jpg[/attachment][attachment=1]cnc2.jpg[/attachment]Iar pentru a prelungi cit de cit viata unei tije filetate ar fi varianta[attachment=0]cnc3.jpg[/attachment]Si dind din una in alta in idea ca s-ar folosi mecanica dintr-o imprimanta cu cerneala pentru a desena direct pe placuta de cablaj cu ce s-ar putea scrie pe ea?