Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

grundig p40-145btx

geoky
 Share

Recommended Posts

Domnilor electronisti vreau ajutor,please !marca si modelul de mai sus,diagonala de 39,nu stiu daca asta e sasiul ca doar atat scrie pe el:EDT29304-558093L(10).Are mp.tms1100nlp1087, memorie sda2116,modul cadre cu tda1170 si tda2592,modul sursa cu tda4600-2,in stanga doua module:txt si unul cu multe c.i. si microp. nu stiu ce este exact dar svcc din ccfi trece prin el inainte de a intra in tda3562a care este pe modul final video.simptome:semnal sunet prezent,lipsa rastru,Urgb=230v;13,15,17,tda3562a=app.0.9v.as dori schema sa pot identifica ce rol are modulul acela cu multe i.c. de ex:sab8031ap=2 buc./m4612a,41642-958.51,etl2128n-4 si multe SN-uri,as vrea daca se poate sa il anulez daca tvc va functiona si fara el.mai are si un modul cu zc87394p pe un modul cu o iesire scart.revin dupa amiaza.va multumesc anticipat cu multa stima. :smt039

culmea e ca nu s-a umblat la niciun reglaj,ecranul e negru complet,cred ca e tda2655b def.ca se ambaleaza termic de nu poti tine degetul pe radiator si am vazut la datashhet ca are guard circuit.sa fac rost de cadre (ca nu am)si voi mai vedea;dar nu stiu de ce sa defectat ca tv.ul a venit cu triplorul def.(era gaurit si a curs din el).sau poate a fost defect dinainte...

scuze ca nu am inteles intrebarea tv1,si m-am grabit :smt010 sa scot cadrele care si asa iese greu din cauza rad.de cupru,asa ca va trebui sa pun unul nou sau cel putin sa fiu asigurat ca e bun.am uitat ca asa am facut mai demult cu un i.c. cu guard,da oricum e def. ca se incinge.

Modificare TDA 2655B cu TDA2653A

TDA2655B TDA2653A

Pin 1 ---------Pin 11

Pin 2 ---------Pin 12

Pin 3 ---------Pin 13

Pin 4 ---------Pin 1

Pin 5 ---------Pin 2

Pin 6 ---------Pin 3

Pin 7 ---------Pin 4

Pin 8 ---------Pin 5

Pin 9 ---------Pin 6

Pin 10 --------Pin 7

Pin 11 --------Pin 9

Pin 12 --------Pin 10

Pinul 8-TDA2653A se cupleaza la masa,la fel si radiatorul.Obligatoriu condensatorul de 100mF/40V cuplat intre pinii 8 si 10 trebuie inlocuit.

Datasheet TDA 2653A:

http://www.nxp.com/acrobat_download/exp ... _CNV_2.pdf

Datasheet TDA2655B (click pe DataSheet View )

http://datasheet4u.com/html/T/D/A/TDA26 ... s.pdf.html

V? rog frumos,un ajutor ptr.tvc. grundig model p40-145btx ,nu are culoare decât pe txt in rest e a-n ,am înlocuit tda3562a f?r? efect,tens pe pin5 tda este în plaja 0.11-0,66v mai mult nu cre?te ?i nu ?tiu de unde s? o m?resc(i-am dat cu o surs? 3v dar degeaba),pe pin 2 este 2,6v cam mic?.am înloc. quartz,în rest ??? nu mai ?tiu.v? multumesc anticipat pentru ajutor.

scuze c? nu am trecut aici c? microp.este TMS1100NLP1087,nu ?tiu ce ?asiu e c? nu scrie nimic pe el.

Am schema pentru sasiul CUC51A;99% seamana cu modelul tau.Schema poti sa o iei de aici :http://forum.microprocesoare.ro/index.php?topic=47.0

• 2 weeks later...