Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplif Old School


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

In nici un caz sa nu faci prostia asta, Dual-ul nu are schema ptr tensiunea aia mare. Daca vrei sa te joci cu el, ti-l dau eu cu 10 lei, dar ca sa-ti construiesti ceva serios, uite aici un exemplu: http://tinypic.com/view.php?pic=xdxkrs&s=3

Tensiunile mai pot fi saltate la schema si folosind trz actuali, faci o treaba mai buna decit sa experimentezi de la zero.

Se poate renunta la etajul de atac daca ai sursa de semnal mai mare gen placa audio din calculator, cd, dvd, etc.

Link spre comentariu

Deci, un amplificator are o intrare, o iesire si o alimentare... ii dai la intrare un semnal, pe care el il amplifica de cateva ori de cat e reglata amplificarea interna, si il da la iesire, dar exista si limite, de exemplu tensiunea de iesire nu poate fi mai mare decat tensiunea de alimentare, dar acuma te intreb, de ce sa-i dai 85 de volti la amplificator? aia ar insemna vreo 40V tensiunea de iesire, ceea ce pe 8 omi inseamna 200W, plus ca daca vrei sa scoti 40V la iesire trebuie sa maresti amplificarea in tensiune la o schema care nu a fost facuta sa mearga la tensiuni mari, pentru ca altfel nu vei ajunge sa folosesti niciodata adevaratul potential al amplificatorului. Si acuma o alta chestie, daca faci amplificator in clasa A, trebuie sa stii ca ala "consuma" in permanenta un curent de mers in gol de 1A sau mai mult, pai la 85V si 2A ai deja puterea disipata in radiatoare de finali de 170W constant, indiferent daca asculti muzica sau nu, amplificatoarele in clasa A lucreaza la tensiuni mici, 24V ... 40V... Curentii astia mari de mers in gol sunt si limita de curent debitabil pe iesire in boxa, daca micsorezi curentul la un amplif in clasa A micsorezi si puterea... Cauta alt transformator daca tot vrei un amplificator cat de cat, parerea mea.

Link spre comentariu

R20,21,43,44 le pui la 1-3W. Cele de 0,22Ohmi le pui bobinate la 3-5W, amplificarea se regleaza din R16 si curentul de repaos din R19. Eu as renunta la limitatoare fiindca sint greu de reglat (asemanatoare erau si cele din ampliful românesc de 2x35W IEI). Condensatorul de 50uF (47uF) din reteaua bootstrap sa-l pui la 63V si selectionat, la fel si cel de pe iesire, tot la 63V, poti sa-l faci din 4x1000uF sau 2x2200uF, nu conteaza prea mult ca oricum se inscrie in toleranta. T5 pune BD139, R12 il lasi in schema dar legat cu un capat la masa, R15 pune-l cit semireglabilul, tot de 4,7kOhmi.

Link spre comentariu

sefu ranga.... din motive financiare am ales schema aia care am postato eu (pagina 2)... problema este ca nu prea reusesc sa fac cablajul in eagle asa ca iti cer un pic de ajutor... daca ai mess dami add: bdacian18Am niste tranzistori recuperati din un amplif de masina... 2sa,2sc... ma intreb daca nu ii pot folosi ca prefinali? (motiv ar fii ca vreau sa fac economie+ is cu capsula din plastic cred si nu trebuie izolati...)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări