Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplif Old School

slave2anubis
 Share

Recommended Posts

vreau sa construiesc "death of zen" dar ma lovesc de o problema...1)se poate folosi acest amplificator in clasa AB cu performante bunicele?2)am o gramada de 2n3055 recuperati din amplifuri romanesti mai vechi... Traful meu scoate in jur de 90vcc in gol si mam gandit ca daca folosesc regulatorul de la "el cheapo" as putea scade vreo cativa volti...Va rog sfaturi...

• Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

90Vca redresati iti vor da cam +125Vcc, iar 2N3055 rezista doar la 60V, unii dintre ei, care au diverse cifre in coada, sint de la 25V, 40V, 50V, etc.

Gresit , conform dataloagelor romanesti 2N3055 , 2N3055H , 2N3055W au tensiunea CE 100V , iar ce se gasesc acum prin magazine toti sunt de 100V ( asta e specificatia normala pentru 2N3055 ) . In functionare normala oricum tranzistorul nu vede numai cativa volti CE , vede toata tensiunea numai la scurt pe iesire .

1)se poate folosi acest amplificator in clasa AB cu performante bunicele?

Niciodata :weedman: , este clasa A pura , tranzistorul de sus este sursa de curent pentru cel de jos care amplifica semnalul.

Poti folosi un stabilizator dar vei disipa pe tranzistorul din stabilizator muuuuuuuuult !Ce folos sa transformi in caldura energie pe care o poti folosi la altceva ???Si asa e un amplif in clasa A care se incalzeste mai mult decat altele !!!!In alta ordine de idei ampliful pe care vrei sa-l faci e o varianta mai simpla a amplifului JLH( o idee din anul 1961 a lui John L Linsley-Hood publicata in Wirrelless ) .Te sfatuiesc sa faci JLH mai nou cu generatoarele de curent si fara condensatorul de bootstrap !!!( mult mai placut la sunet ! )...... si mai ales alimenteaza-l asa cum e in schema !later edit : acest amplif suna bine cu tranzistoare 2N3055 .

multumesc pt raspunsuri... Eu credeam ca daca orce amplif clasa AB poate functiona in clasa A atunci se poate si invers... Desigur asta prin reglarea curentului de mers in gol... Eu nu vreau un amplificator de clasa A ci doar unul sa indeplineasca 2 conditi... Alimentare asimetrica si sa pot folosi tranzistori aia multi pe care ii am... Toti tranzistori is la 60v am verificat in catalog (2n3055 si 2n3055/8).Eu as fi multumit si cu "el cheapo" dar e un pic prea simplu daca cei care se pricep pot aduce ceva modificari mai "contemporane" promit solemn ca voi incerca sa proiectez un cablaj si sa in realizez... Voiam sa folosesc regulatorul doar pt o scadere de tensiune pt a putea folosi 2n3055... Si ai dreptate ca ar disipa ceva caldura...

Am inteles eu gresit, era ora prea de dimineata. :smt003 Nu confundati Uc-e cu Uc-b la trz. 2N3055 are la unele variante (le fabricau ai nostri ca sa evite cumpararea de licente ptr alti trz) si 100V dar numai c-b, intre c-e ramine 60V. Daca la magazine se spune altceva... e la fel cu 100W la TDA7294. :smt005 Nu mai credeti tot ce zboara.

multumesc pt raspunsuri... Eu credeam ca daca orce amplif clasa AB poate functiona in clasa A atunci se poate si invers... Desigur asta prin reglarea curentului de mers in gol... Eu nu vreau un amplificator de clasa A ci doar unul sa indeplineasca 2 conditi... Alimentare asimetrica si sa pot folosi tranzistori aia multi pe care ii am... Toti tranzistori is la 60v am verificat in catalog (2n3055 si 2n3055/8).

Eu as fi multumit si cu "el cheapo" dar e un pic prea simplu daca cei care se pricep pot aduce ceva modificari mai "contemporane" promit solemn ca voi incerca sa proiectez un cablaj si sa in realizez...

Voiam sa folosesc regulatorul doar pt o scadere de tensiune pt a putea folosi 2n3055... Si ai dreptate ca ar disipa ceva caldura...

Uita-te mai atent la schema , nu este in contratimp ( AB ) , este clasa A pentru ca numai tranzistorul de jos amplifica semnalul , cel de sus este sursa de curent si se poate inlocui de fapt cu o rezistenta . Numai seamana cu un amplificator in contratimp :smt006 . Mai clar de atat nu pot explica .E explicat si pe situl lui Elliott , cred ca despre schema asta vorbim : http://sound.westhost.com/project36.htm

Clasa A presupune un singur tranzistor de iesire , etaj in contratimp (AB) denumit clasa A este o smecherie de marketing.

mda... :) multumesc mult domnul depanator am inteles complet cea ce ai dorit sa explici... Referitor la P12a lui eliot am construit acel amplieicator dar ultima versiune si mia placut foarte mult... Cred ca o sa il incerc pe acela dar ma deranjeaza acele 3 diode pt reglarea curentului d mers in gol... Cred ca pot inlocui cu un tranz bd139+semireglabil nu? Referitor la regulatorul d tensiune o sa renunt la el in schimb tranzistori functionali... 2n3055-2n3442, bd140/139-bd237/8...Intrebare se justifica consumul ridicat de energie la un amplificator in clasa 1.

:)Asta este sechema pe care am tot facut-o eu in tinerete... :d Merge! dar nu stiu cat de bine... ca nu am masurat niciodata performantele... Eu am fost foarte multumit.Foloseste prefinali BD-uri (ca se mai incalzesc). Cablajul fara finali si condensatorul de iesire este cam cat o cutie de chibrit. Nu stiu daca-l mai am... A... ba da, mai am cateva facute dar sunt pe acasa la parinti :).Eu iti recomand aceasta schema dar nu pentru studio de inregistrari. :partyman: :smt007edit:Deja am observat 2 diferente...Eu foloseam o dioda in locul superdiodei si... Rezistentele de polarizare din baza PNP-ului de la intrare iti recomand sa fie ambele egale... cam de 100k. Parca asa imi amintesc... O sa verific cu prima ocazie cand ajung acasa vechile montaje. Cam peste 2 saptamani.

Dar dece? Merge brici si asa ! reactia negativa o ai prin divizorul rezistiv din emitorul tranzistorului pnp de la intrare. Te va satisface pe deplin, crede-ma. Uite... ma angajez sa-ti donez eu una gata facuta (stereo) cu finali cu tot. Dar e facuta de mine cand aveam 16 ani asa ca sa nu te astepti la cine stie ce executie. Piesele au fost in totalitate recuperate din diverse aparate iar locul carcasei i-l tine cu mandrie o cutie de carton de la un fier de calcat, si in loc de borne aurite am pus niste suruburi de care legam niste sarma, si ar trebui schimbate saracele ca au cam ruginit. In rest se prezinta impecabil. Doamne ce mai ascultam la statia asta muzici gen cocogiambo, eis of beis si lambada :d.A... dar spre sfarsitul lunii te rog ca abia atunci ajung acasa, si numai daca o mai gasesc.... :smt017 ce zambete imi asterne pe mecla schema asta.... :smt001