Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

iesire audio pt nei cu sasiu 100

Guest plaieshu
 Share

Recommended Posts

Guest plaieshu

am un tv nei cu sasiu indiana 100 si as vrea sa stiu cum pot sa il modific pt a scoate o iesire audio in vederea cuplarii unui dvd player care are intrarea stereo,normal.probabil ca trebuie sa ii atasez un modul cu iesire audio, dar cum? si ce fel de modul?ca pana l-oi inlocui(tv-ul), ca e batran saracul, mai trebuie sa treaca timp.de functionat functioneaza ireprosabil de 14ani(fara nici o reparatie) doar ca au inceput sa ii apara liniile de intoarcere cadre (cred,linii albe orizontale inclinate la o distanta de 2-3cm intre ele) dupa ce i-am marit luminozitatea de la potentiometrul de pe trafo linii.astept rasp cu nerabdare,multumesc anticipat! :smt025

am un tv nei cu sasiu indiana 100 si as vrea sa stiu cum pot sa il modific pt a scoate o iesire audio in vederea cuplarii unui dvd player care are intrarea stereo,normal.probabil ca trebuie sa ii atasez un modul cu iesire audio, dar cum? si ce fel de modul?......

DVD-ul are iesire stereo pt.sunet si o iesire semnal video(pe mufe tip RCA sau Euroscart).Indiana 100 a fost echipat cu modul audio video(intrari tip RCA) ce avea un comutator mecanic.Modulul asta iti trebuie.Exista si varianta comandata electronic(fara comutator mecanic) de catre microprocesor ce echipeaza sasiele Indiana 200.''Linii albe orizontale inclinate la o distanta de 2-3cm intre ele'' au aparut fiindca ai dat Ug2 prea mare.

Guest plaieshu

Imi cer scuze ca nu am fost destul de explicit si atent.Am un NEI pe sasiu 200(dupa consultarea schemei am obs.)care este dotat cu un modul A-Vcu mufe RCA numai pt intrare.Eu doresc sa pot face auditia programelor TV pe un sistem home theater Panasonic model SC-PT150.Cum?In legatura cu liniile albe cred ca asta e cauza.Multumesc pt informatii si indrumari!Mai astept si altele!Cu toata stima! :smt039

Guest plaieshu

Sunt cu totul de acord.Si-a trait traiul si am mancat malaiul uitandu-ma la el destul,insa e pus intr-un loc unde il folosesc mai rar pe post de TV iar liniile sunt vizibile numai pe imaginile mai intunecate, asa ca s-ar putea sa mai traiasca mult timp de acu incolo pt ca nu prea e loc de schimbare deocamdata.Iar cand e vorba de cumparat ceva, ori iau un lucru de calitate(asta inseamna oricum bani mai multi) ori deloc.Cum se zice "suntem prea saraci ca sa ne permitem lucruri ieftine"Multumesc si sa auzim numai de bine!Cu toata stima! :salute: