Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tensiometru (manual sau electronic?)


Vasile5

Recommended Posts

Mi s-a recomandat să cumpăr un tensiometru, fără să mi se spună însă și de care.

Dacă ar fi la fel de precis, aș înclina către un aparat manual (am văzut că medicii au manual, cu ceas analogic).

Credeți că este mai bun unul electronic? Ce  recomandați?

Link to comment

Eu am unul electronic, masoara destul de bine, chiar l am verificat la medic. Eu as recomanda unul electronic, este mult mai usor de masurat, se pot memora valorile. Cand am fost la medic, mi s-a pus unul electronic pentru 24 de ore si a facut verificari la 30 minute ziua si noaptea la 1 ora . A doua zi a descarcat din el toate valorile pe care le a inregistrat . Dar recomand sa cumperi electronic dar cu manseta pentru brat, este mult mai precis decat cele de incheietura.

Link to comment

M-am uitat pe emag și cam pentru fiecare tensiometru sunt și câteva evaluări negative. Mulți se plâng că valorile indicate n-ar fi consistente la repetări ale măsurătorii sau că ar fi testat în comparație cu alte aparate și valorile n-ar fi corecte.

Oare evaluările acelea să fie cauzate de aparate defecte sau în general oamenii nu știu să le folosească și din cauza asta apar probleme?

 

Link to comment

Am un Omron M2 de vreo 15 ani si am mai luat un alt Omron, M500.

Măsoara la fel deși ala batrin a tot mers.

Am zis ca fac o "afacere" si am luat unu din Lidl, noroc ca-s aproape de magazin in 15 minute a fost dus inapoi.

 

P.S. normal ca nu-i consistentă daca o faci una după alta, totdeauna a 2-a e mai mică tensiunea, se repeta dupa macar 5 min.

 

 

Edited by Ion_Bumbu
Link to comment

 

O observație pe care am făcut-o este că medicii au tensiometre clasice (cu pompă și ceas clasic analogic). Dacă cele electronice erau așa de bune, cred că medicii ar fi fost primii care le-ar fi cumpărat. Oare să fie ei de modă veche sau să fi întâlnit eu doar medici de modă veche?

 

Eu am un termometru electronic Omron și nu sunt mulțumit de el. La măsurători repetate (fie una după alta, fie repetate la câteva minute) arată valori diferite și din când în când arată aiurea (gen 35grade) și sunt nevoit să repet măsurătoarea. Niciodată nu pot fi sigur că a măsurat precis (deși totdeauna caut să-l poziționez cât mai bine, exact sub subțioară, să-l țin strâns etc.) Totdeauna trebuie să măsor de 2-3 ori până mă conving. La termometrul clasic nu pățeam așa. Nu-mi place nici modul în care a fost conceput. Îl pun sub subțioară și nu arată nimic, îl țin 4-5 secunde, dă un bip și abea apoi pot să mă uit la el, arată ceva (uneori indicație corectă, alteori ca nuca-n perete).

Inițial l-a folosit cineva din familie și mi-a explicat problema. Nu l-am crezut. Am zis; "lasă că nu știi tu să măsori, nu-l pui bine, nu-l ții cum trebuie." Ei bine, l-am testat și m-am convins. Arată, dar îl pui de 2-3 ori până-ți faci o idee.

 

 

 

 

Edited by Vasile5
Link to comment

Termometrul se pune la "subțioară" si poate indica 35 grade. Tensiometrul nu.

Motivul pentru care medicii folosesc tensiometru cu stetoscop nu este precizia indicatorului.

Link to comment

@franzm, cred că greșești. Între timp m-am mai documentat și din articolele citite rezultă indubitabil că măsurătoarea clasică (mecanică) are o precizie mai bună iar indicațiile tensiometrelor electronice sunt doar orientative, putând în condiții optime să se apropie de valorile obținute prin metoda clasică.

Am citit acum și am văzut că inclusiv manualele de funcționare ale tensiometrelor electronice includ fraze de genul (precizia obținută este apropiată sau echivalentă cu cea obținută de medic prin metoda mansetei/auscultatorie cu stetoscopul, în limita erorilor de măsură admise). Deci, însuși producătorul  aparatului recunoaște că măsurătoarea făcută de medic prin metoda auscultorie este cea mai precisă, iar aparatul nici măcar nu pretinde că ar obține aceleași valori ci altele "echivalente" ...în limita erorilor de măsură admise (mai pe românește, alte valori dar pe-aproape).

 

Vezi și acest link unde este precizat negru pe alb că tensiometrele mecanice sunt mai precise:  https://www.medlife.ro/articole-medicale/tensiometru-tipuri-avantaje-dezavantaje

 

Problema este că un tensiometru mecanic poate fi mânuit doar de o persoană instruită, motiv pentru care va trebui să cumpăr tot unul electronic.

 

Iar, legat de termometru. Da, poate să arăte și 35 grade, dar nu intercalat între alte măsurători de valori diferite. Exemplu, prima măsurătoare 36,9 apoi 35,1 iar la ultima încercare 37. Eu ce să mai înțeleg, care e temperatura reală?

Edited by Vasile5
Link to comment

Salut @Vasile5

 

Din ce in ce mai multi medici le folosesc pe cele electronice de brat, am fost la control la medicina muncii la Regina Maria si mi-a luat tensiunea cu electronic de brat.

Pe site la Omron spune ca sunt certificate medical, deci ministerul sanatatii le recunoaste ca fiind conforme.

 

BR/Daniel

Link to comment

Clar cel mecanic este cel mai precis. Și nu este deloc greu sa fie folosit. Este mai precis fiindcă auzi ce se întâmplă. Nu poate fi fentat decât de neatenție sau nepriceperea celui care îl mântuiește. La noi în casa cel mecanic este de bază. Și chiar dacă se mai folosesc în spitale cele electronice lumea se plânge de ele. De termometru ce sa mai zic. Incomparabil. Păcat ca s-au scos cele cu mercur. 

Link to comment
Acum 4 ore, franzm a spus:

Motivul pentru care medicii folosesc tensiometru cu stetoscop nu este precizia indicatorului.

La motiv intra: aritmii, tensiune foarte scăzuta, etc? 

La policlinica sportiva am vazut ca la unii colegi mai tinea mansonul umflat pe la jumatate (deci elibera aerul si apoi il oprea, asculta ceva si apoi elibera complet aerul) dar la marea majoritate nu oprea eliberarea aerului. 

Edited by merck
Link to comment
Acum 4 ore, Vasile5 a spus:

Exemplu, prima măsurătoare 36,9 apoi 35,1 iar la ultima încercare 37. Eu ce să mai înțeleg, care e temperatura reală?

36 !!! E beton!!! 

Parerea mea este ,ca si in cazul voltmetrelor digitale versus analogice ,tensiometrele digitale au precizia mare,exacta ,fata de cele mecanice ,insa tocmai aceasta precizie e cea care ne dezorienteaza.Trebuie facuta o mediere de catre utilizator .Chiar si "ascultatorul" care foloseste unul mecanic tot mediere face .N-o sa zica niciodata ("pe gura") rezultat cu virgula!Numara cate batai vede in intervalul de oscilatie a acului si aia e!Poate ca pe ultima cea mai slaba nici nu o vede ,ca asa are el vederea ,e om totusi.

M-am controlat la cardiologi care aveau ,unii,mecanice ,altii ,digitale ,toti au dat "verdictul" din prima ...si fara virgula .

Link to comment

Citesc și îmi dau seama că este confundată tensiunea arterială - adică tema topicului - cu temperatura. Cred ca este vorba despre neatentie sau se postează fără a citi ce scriu ceilalti. Altfel nu-mi explic.

 

On topic, acum. Eu am și tensiometru clasic, și electronic de braț și am avut și de încheietură. Ultimul, deși era de firma, era un dezastru. Cel clasic, precis dar greoi în utilizare fără ajutorul cuiva. Cel electronic, luat de la Lidl pe vremea când era Plus, este ok, usor de utilizat, fără o consistență deosebită a măsurătorilor - nu neapărat din cauza lui - dar își face treaba.

Acum despre consistența măsurătorilor: și cel clasic are variații de la o măsurătoare la alta. Și la medic când mă duc, îmi face 2 sau 3 măsurători cât timp stau un cabinet, iar ultima este cea mai mică. Explicatia: TA oscileaza in functie de mai multi factori, in special efort sau emotivitate, iar noi nu întotdeauna avem răbdarea de a urma procedura corectă.

Înainte de a măsura TA trebuie luată o pauză de cca 5 minute, atât fizică cât și emoțională. Se montează manșeta pe antebraț dar nu exagerat de strânsă, la două degete de încheietura cotului. Îndoind cotul, brațul se așază orizontal în dreptul inimii. Se respiră regulat în ritm normal timp de 2 minute, apoi se pornește aparatul. În timpul măsurători se stă cu ochii închiși, în poziție comodă, relaxat, nu se fac mișcări sau modificări ale ritmului respirator și nu se vorbește.

Ce am scris este de la medicul meu vorbire.

Link to comment

Totdeauna ultima măsurătoare dă tensiunea mai mica, este datorata compresării arterelor de la ultima măsutătoare, e nevoie de citeva minute ca să revina la forma inițială.

 

Link to comment

vad ca nimeni nu a facut o verificare adica luat TA cu analog si apoi cu un electronic dupa 2 min si comparat rezultatele . Si inca ceva nu vad o recomandare ca inainte de luat tensiunea sa bei un pahar de sampanie.

Link to comment

Nu este confuzie între tensiune și temperatură. S-a discutat în paralel pe principiul, așa cum în cazul termometrelor electronice, multe indică eronat, posibil să fie la fel și la tensiometre.

 

@manolo, eu nu am testat, dar sunt evaluări pe emag unde oamenii spun că au obținut rezultate mult diferite la măsurători repetate cu același aparat. Vânzătorii spun că acest lucru este irelevant, tensiunea variază.

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines