Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme cu un Sharp ...


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Degeaba se repeta la nesfarsit ca trebuie sa tineti cont de ce scrie aici pentru cerere de documentatie ca unii nu vor pricepe niciodata:

REGULI OBLIGATORII PENTRU CERERE DOCUMENTATII SI DUMPURI

Sharp exista in sute de modele si sasie.Noi cum sa ghicim ce model ai tu si cu ce piese e facut ?

Imi insusesc critica !!! Nu stiu "unde eram " de nu am trecut si sasiul . Si mai asteptam raspunsuri !

Este vorba de 70CS03S.

Link spre comentariu

K2960 daca este facut de EPCOS(culoare neagra) este binorma(BG+DK) si deci este excelent.Cele metalice sant chinezesti si nu stiu cat de bune sant.G1984T este doar BG,in consecinta cu acest filtru nu o sa ai sunet pe programele ce sint transmise cu norma est-europeana de sunet(DK).Nu stiu daca defectul tau este din acest filtru...

http://www.epcos.com/web/generator/Web/ ... le=en.html

Link spre comentariu

Va salut !Am schimbat FUS-ul , si a disparut " imaginea plimbatoare ". A ramas insa o defilare a unei oscilatii - o bara de 4- 5cm pe verticala , insotita de cateva linii pe orizontala . O sa mai sap pe la filtraje . Ce ma deranjeaza , e faptul ca apar doar pe 4 canale , indiferent de puterea semnalului : National , Kiss , Discovery si B1 . Pe RCS .Cu stima ,

Link spre comentariu

Verificati partea de alimentare pentru circuitul AFI-IS si prelucrare video, posibil sa aveti riplu. De asemenea ar trebui verificat castigul AFI, eventual redus. Mai degraba problema la care va referiti apare la dezacordul circuitelor din etajul de amestec sau ARF din interiorul selectorului de canale. Cu alt selector ati incercat?Cam astea ar fi posibilele cauze...baza

Link spre comentariu

Verificati partea de alimentare pentru circuitul AFI-IS si prelucrare video, posibil sa aveti riplu.

 

Initial asta a fost defectul , apareau o multime de dungi orizontale pana la jumatatea ecranului . Am schimbat filtrajele de pe toata linia - traf linii / AFI si a mers OK , mai putin defilarea de care am pomenit

 

De asemenea ar trebui verificat castigul AFI, eventual redus.

 

Am micsorat RAA ul pana la 0 si tot degeaba

 

Mai degraba problema la care va referiti apare la dezacordul circuitelor din etajul de amestec sau ARF din interiorul selectorului de canale.

 

Cu alt selector ati incercat?

 

NU , nu am incercat

 

Cam astea ar fi posibilele cauze...

 

Multumesc mult pentru sfaturi . Am incercat filtraje , am pus fire de masa in si din diverse locuri , dar tot degeaba . M-am hotarat sa-l dau inapoi asa cum e . Mi-ajunge cat timp am pierdut cu el .

 

baza

Cu stima ,
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări