elcapomafia Posted November 25, 2024 Share Posted November 25, 2024 (edited) Buna. Mă încălzesc cu aer condiționat, momentan am contract de furnizare cu EON, casa părinților e alaturi iar lor le-am făcut contract la Hidroelectrica. Eu am și un sistem fotovoltaic on-grid, fara stocare. Consumul lunar e cam 400-500kwh, deci depășesc plafonarea. As vrea sa alimenteze AC-ul ziua de la mine din panouri iar noaptea de la părinți. Pentru asta am un releu sonoff care sa comande un releu no-nc. Problema e că suntem pe faze diferite, nu știu dacă aerul condiționat e afectat de comutarea rapida între faze. Mulțumesc Edited November 25, 2024 by elcapomafia Link to comment
elcapomafia Posted November 28, 2024 Author Share Posted November 28, 2024 Sau as putea sa folosesc între releul no-nc și AC un releu cu întârziere la aclansare? Sezizeaza el acea intrerupere de câteva milisecunde la comutarea între faze sa activeze intârzierea? Link to comment
modoran Posted November 28, 2024 Share Posted November 28, 2024 Depinde cum e facut AC-ul ala in interior si daca se intampla sa functioneze compresorul in momentul respectiv. Si chiar daca s-ar intrerupe alimentarea de ce ar fi vreo problema ? Nu-i setat sa reporneasca cu aceleasi setari ? Link to comment
elcapomafia Posted November 28, 2024 Author Share Posted November 28, 2024 AC-ul e inverter, îl pornesc toamna și îl opresc primăvară, eventual mai reglez temperatura, nu îl opresc nici când nu e nimeni acasă. Nu mă deranjează că se oprește, chiar vreau asta, știu că fazele au un defazaj de 120 grade una față de cealaltă și nu știu cum afectează asta electronică la trecerea rapida de la o fază la alta, de asta as vrea sa pun o pauza la trecerea de la o fază la alta. Aparatul reporneste la setările din momentul opririi Link to comment
modoran Posted November 29, 2024 Share Posted November 29, 2024 Pai totul in AC-ul ala e in comutatie, oricum condensatorul de filtraj inmagazineaza energia o perioada de timp. Nu cred ca are prea mare importanta trecerea de la o faza la alta, e oricum rectificat si transformat in DC inainte de orice altceva, inclusiv montajul ce alimenteaza compresorul, de aia ii zice "invertor". Poti sa montezi un releu de timp sa ai intarziere mare cat vrei tu daca esti ingrijorat. Link to comment
sesebe Posted November 29, 2024 Share Posted November 29, 2024 Mai exista și varianta sa aibă PFC activ și atunci inițiatorul topicului are dreptate să-și facă griji legat timpii de comutare și fazarea. Link to comment
elcapomafia Posted December 5, 2024 Author Share Posted December 5, 2024 Am luat un releu de întârziere, urmează să fac proba cu un bec. Link to comment
elcapomafia Posted December 6, 2024 Author Share Posted December 6, 2024 Releul de întârziere nu sesizează comutarea pe care o face releul no-nc, e prea rapidă,așa că nu se activează întârzierea. Link to comment
v67 Posted January 4, 2025 Share Posted January 4, 2025 Comutatorul folosit sa fie cu interblocaj mecanic si electric N 0 R N retea normala 0 off R etea rzrrva Este folosit la automatizarea genertoarelor poate fi actionat manual sau automat ( cu servomotor cred) Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now