Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Adaptor MP3 pentru radiouri de epoca


feri.visky

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

UpCircutule integrate sunt recuperate din PC 286. Au si termostat... Piciorusele sunt dispuse ca si la CI TTL:pin 1 este la punctpin 7 este "-"pin 8 este "out"pin 14 este "+V"Ma rog ....Consumul este considerabil, in functie de frecventa: 12-20 mA ceea ce este la limita pentru o baterie 6F22!Stabilitatea este excelenta, iar forma semnalului de iesire este dreptunghiulara cu colturi rotunjite...[attachment=0]Circuit Integrat Oscilator cu Xtal.JPG[/attachment]

Link spre comentariu

Circutule integrate sunt recuperate din PC 286. Au si termostat...

Nu au "termostat", adica nu sunt OCXO si ma indoiesc ca ar fi macar termocompensate (TCXO).Oricum, nici nu ar fi nevoie de asa ceva pentru aceasta aplicatie.
Link spre comentariu

Este adevarat ca pentru aceasta aplicatie nu este nevoie de termostatare si/sau termocompensare.Dar unul din cele 3 are TCO. Se poate observa si dupa curentul consumat, de obicei fiind mai mare la cele TCO . Am doua Xtaluri de la TOYOCOM unul este cu si altul este fara... Oricum variatia frecventei oscilatorului anticului receptor este mult mai mare!Dincolo de aspectul retro, circuitul propus are o utilizare practica deosebita in special la depanarea, aparatelor de epoca, mai ales in apartamentele din blocuri (cum stau si eu) unde nu-i pic de semnal util numai bruiaje de tot felul...[attachment=0]Toyocom_TCO_Xtal_8M.gif[/attachment]

Link spre comentariu

Sunt banale oscilatoare TTL stabilizate cu Xtal cu frecventa super fixa!Dar, modificand ("moduland") tensiunea de alimentare, semnalul de iesire se va modifica in ritmul semnalului modulator (tensiunea din trafo de iesire). Altfel zis peste tensiunea bateriei se aduna sau se scade o tensiune proportionala cu iesirea audio al MP3, deci vom obtine 8Mhz modulati cu un semnal audio...[attachment=0]Modulator_MP3.jpg[/attachment]

Link spre comentariu

Fi-mi-ar capul! :banghead:Acum e clar. Multumesc pentru explicatie.Nu stiu de ce am avut impresia ca oscilatoarele de tipul ala sunt stabilizate atat ca frecventa cat si ca amplitudine. Ar fi trebuit sa-mi dea prin cap ca, intr-un CI proiectat cu scopul de a fi ceas in diferite circuite digitale, nu-si are rost stabilizarea amplitudinii de iesire cu alimentarea.In goana asta nebuna dupa progres tehnologic, intr-o epoca in care folosesti un microcontroller ca sa aprinzi un LED, lumea uita sa mai caute rezolvari simple si elegante.

Link spre comentariu

Da! de la un S631T cu piese japoneze dar tranzistoarele EFT321 etc... . Era intr-o stare de nedescris asa ca m-am convins (greu) sa mai dau jos ceva piese de pe placa.Ceea ce am observat este ca daca rezistenta secundarului este mai mare este mai bine. (al meu are circa 0.7 Ohm si primarul 25 Ohm).Cum tensiunea de la iesirea MP3 este mica, fiind alimentat cu 1.5v a trebuit sa functionez cu volumul catre maxim. Dar si asa a mers perfect! Cu 10 MHz mergi in banda de scurte (30m). Pentru medii ar trebui un Xtal de 1MHz, chiar si o frecventa mai mica ar merge...

Link spre comentariu

Dar unul din cele 3 are TCO. Se poate observa si dupa curentul consumat, de obicei fiind mai mare la cele TCO . Am doua Xtaluri de la TOYOCOM unul este cu si altul este fara...

TCO nu inseamna ca este termocompensat, si cu atat mai putin termostatat. Cele termocompensate se numesc TCXO, cele termostatate se numesc OCXO.TCO este doar codul produsului (tipul, modelul oscilatorului).Toyocom a fabricat in seria de oscilatoare TCO atat modele de oscilatoare obisnuite (25-100 ppm), cat si de TCXO, VCXO si VC-TCXO.Termocompensarea nu conduce la o crestere importanta a consumului (compensarea este de obicei pasiva), variatii mult mai mari in consum sunt datorate diferentelor intre generatii si modele de oscilatoare si datorita diferenteleor intre frecventele lor de lucru. Numai foaia de catalog poate spune ce anume este exact, dar pentru vechimea si destinatia lui (PC, 1989) este improbabil sa fie termocompensat.http://www.epsontoyocom.co.jp/english/d ... n_osc.htmlhttp://www.epsontoyocom.co.jp/discon/to ... sthc_e.pdfhttp://www.datasheetcatalog.net/es/data ... 294J.shtmlhttp://www.alldatasheet.co.kr/datasheet ... O-983.html?
Link spre comentariu

E bine ca ai clarificat ... Eu am crezut ca TCO vine de la "temperature compensated" sau asa ceva... Oricum oscilatoarele cu Xtal care au variatia frecventei de ordinul 0.5 ppm pe langa termocompensare trebuie sa aiba si incinta termostabilizita mai ales ca lucreaza intre -40 si +70 grade...Referitor la consum am observat ca I creste cu frecventa... Dar pentru ceea ce am propus discutia este putin relevanta.Cert este ca schema funtioneaza impecabil si iti da satisfactie imediata ca nu trebuie sa bajbai prea mult...Merita...

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

"Nu am incercat.... dar daca pui un mp3 direct pe IN Pickup la un radio cu lampi nu se amplifica semnalul direct fara nici un fel de adaptare?"

 

Ba da! Evident ca trebuie sa faci un divizor de tensiune ca sa nu ai distorsiuni serioase din cauza limitarii semnalului de intrare.

 

Ideea cu adaptorul este pentru radiourile de epoca fara pickup si totodata, motiv mult mai important, este faptul ca poti testa aparatul din borna de antena deci intregul lant RF-AF.

 

Sa poti cauta pe scala unui aparta din 1930 EuropaFMzzz si sa sune si bine asta da... retro radio si audio.

 

Alegand oscilatorul cu diverse frecvente poti "receptiona" in toate benzile.

Succes!

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări