Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

nelamurire fata de amplif cu tuburi

cipricoder
 Share

Recommended Posts

buna ziua ma scuzati ca intreb, dar amplificatoarele cu tuburi is mai bune decat cele cu semiconductoare as face si eu unu dar vreau sa stiu la ce sa ma astept de la el pt ca schemele nu sunt asa pretentioase! :smt017 de tuburi pot face rost daca trag mai mult de unchiul meu!

Un foarte mare cercetator , electronist si pasionat a spus : "Tranzistoarele sunt patrate si lampile sunt rotunde " referinduse strict la domeniul audio .Cred ca asta spune totul !Nu-i asa ?A , sa nu uit tot el a zis ca un bun amplificator pe lampi se asculta pe o incinta cu 1 ( un singur ! ) difuzor de banda larga cu membrana din hartie !!!! Fara corectoare de ton , filtre si alte tampenii doar de pe vinil .... SUNET ANALOGIC PUR !

... si de auzul fiecaruia. Intr-adevar parerile sunt impartite. La urma urmei ascultam cu urechile, nu cu ecranul bombardat de electroni al osciloscopului.

Construieste sau roaga pe cineva care detine un amplificator cu lampi, asculta daca-ti place si apoi decide-te daca intri in tagma celor care sustin ca tubul "canta" net superior tranzistorului.

Ca fapt divers, eu sunt de acord ca lampile "incalzesc" si "rotunjesc" atmosfera redata printr-o melodie dar cam atat ma pot pronunta (am construit multe amplificatoare dar nu pot veni cu un raspuns ferm de genul: "Dom'le, fa-l ca suna cristal."). Am in cercul meu de prieteni electronisti si oameni ferm convinsi ca amplificatoarele pe tranzistoare sunt cele mai fidele.

Oricum, depinde ce cauti. Cauti perfectiunea intruchipata ? Incearca operationale rapide si MOS-FET combinate cu o pereche de boxe neutre (de studio). Cauti muzica ? Incearca un amplificator cu lampa in clasa A.

ALEKS

Guest michael

Ca unul care m-am lovit de problema iti recomand calduros sa te concentrezi IN PRIMUL RAND pe transformatoarele de iesire. In functie de ce gasesti stabilesti ce tuburi si ce schema folosesti. Succes!

Cum zicea o vorba radiofonica din batrani: "Nici un amplificator de audiofrecventa nu poate fi mai bun decat transformatorul sau de iesire.".Relatia mea cu tuburile a fost dragoste la primul montaj. Adica am fost impresionat de cat de marfa poate sa sune doua sticle d-estea, EF86+EL84. Incearca, sper sa ai parte de aceeasi experienta placuta cum am avut eu! Dar grija mare cu anodica aia!

Imi permit sa-ti dau si parerea mea (nu sunt electronist, doar amator, si sunt batran, am trecut prin toate "fazele": tuburi, tranzistori, integrate). Nu iau in considerare in raspuns integratele, ptr ca nu-mi plac, nu stiu ce se intampla inauntru si mi se pare stupid sa-ti iasa sunetele dintr-o capsula neagra de plastic. Sunt de acord, la limita cu STK-urile.(daca se pot numi integrate). Recunosc ca au locul lor in tehnica digitala. (inca o data: imi dau seama sa sint subiectiv, in plus sint din "generatia rock", deci probabil inactual)

transistorii in clasa B ptr mine : suna metalic la acute si gravele sunt prea artificiale, prea accentuate fata de realitate, le auzi cu diafragma, nu cu timpanele. Merg ptr muzica rock pe care o dansezi, nu asculti, dar nu merg ptr clasica mai ales simfonica cu orchestre mari. Muzica e confuza si fara "pesrpectiva", fara adancime, varza. Bune ptr chef bautura....etc. Orice tip de difuzoare merge.

Transistori in clasa A: am incercat John Linsley Hood cu transistori Toshiba speciali ptr audio si apoi cu MOS. Suna absolut perfect cu exceptia simfonicelor mari. dar ptr ansambluri mici e probabil printre cele mai bune, extrem de detaliat si de analitic. Versiunea cu MOS e chiar un pic mai buna. Tre difuri sensibile.

Tuburi: in push pull suna bine si la ansambluri mari si la rock dar trebuie trafuri bune. La PP e mai usor de gasit si mai ieftin un traf bun decat la SE. EL84 e dupa mine cel mai sigur (e greu sa nu sune bine). Al doilea ar fi EL34 (la fel, sigur). Pe cele mai exotice nu le-am incercat. Acum fac unul cu GU-32 (dubla tetroda HF).Orice tip de difuzoare merge. O mentiune speciala: E posibil ca gravele sa fie cam bubuitoare, e chestie de traf dar sau de difuzoare, se poate aranja.

Tuburi SE (pentode): perfecte ptr rock, voce, orchestra, si ptr chitara (oarecum normal: amplifurile de chitara se fac -inca- cu 6L6 sau 6V6, tipic). Mie imi place 6L6 (6Pi3) si EL34. Multi insa spun ca sint cam greoaie (la sunet). Ptr mine sint pe locul doi, dupa JLH sau la egalitate, si mai simplu de facut. Transformator de iesire foarte mare si scump (cel putin 40USD bucata). Cere difuzor full range sensibil si deci cam scump.

un alt lucru important la calitatea generala, si care e neglijat: alimentatorul. Nu te zgarci la miezul transformatorului (toroidal e BINE), daca poti pune-i celula de filtraj cu inductanta. Iar la tranzistori condensatori de filtraj cat de mari. e moda sa redresezi cu tub. Nu se aude de fapt vre-o diferenta fata de diode. Daca insa ti se pare amuzanta inca o sticla pe sasiu poti sa pui tub. Atentie insa la caderea de tensiune pe tub.

La tuburi, daca nu faci circuit imprimat, are importanta si calitatea MECANICA a constructiei.

daca e prima ta incercare eu as indrazni sa te sfatuiesc sa incerci un push pull de EL84 (6Pi14, 6V6, 6Bq5) sau ECL82, simplu, ca sa nu fii dezamagit. In plus te poti juca cu el pana inveti. Pentoda, UL, trioda....feedback-uri...CCS...

Succes!

A!

Plan simplu ptr un prim amplificator: cumperi un kit ieftin:

http://www.tubeamp.idv.tw/en/index.php

pp-ul de EL84 are deja trafuri bune. Ptr cele SE trebuie totusi sa cumperi alte trafuri de iesire, sint mici. Constructie foarte solida si aerisita te poti juca pe placa de circuit cum vrei. Tuburile sint chinezesti. Piese bune in general.

Iti ramane sa faci doar cutia.

fara posturi consecutive, exista butonul edit!!

• 1 month later...

Am mai scris pe aici, pe undeva, pe forum:Am construit acum vreo 2-3 ani un amplificator pe lampi cu 2 x PCL86 (NOS) pentru ca tot am citit despre mitul privind "puritatea sunetului" pe lampi.Am fost dezamgit. Evident, nu se poate vorbi la 3-4 Watt de "hi-fi", dar sunetul este distorsionat si in ruptul capului nu vreau sa admit ca aceasta distorsionare imi place, din contra, imi displace. Am ascultat si amplificatorul facut de ALEKS cu EL84 SE - se aude bine, dar n-am fost dat pe spate.Prin urmare, le sugerez celor care vor sa se apuce de lampi, sa asculte inainte cum suna lampile.Numai bine. :smt039

Un amplificator bine construit cu tuburi nu distorsioneaza ! Ar fi culmea sa spuna cineva ca tranzistoarele nu sunt bune fiindca nu a construit bine amplificatorul.Auditia trebuie s-o faci la tine acasa , pe boxele tale , ascultand melodiile tale preferate . Atunci vei simtii diferenta . Vei fi surprins :smt007

Uite cum am inceput eu. De unde sa iau un traf de calitate? Ioc! Si m-am pus pe cautat. M-am dus duminica de duminica in targ pana am gasit o rabla de Rossini (am gasit si un Capri). Trafurile din ele sunt perfecte pentru ce ai nevoie, Adic simplu, ieftin si cu satisfcatii. Lampile finale sunt ori EL 84 ori 6P14 varianta rusesca al lui 84. Faci o schema simpla SE pe care ori o gasesti pe net ori ti-o dau eu scanata. Poti sa folosesti inaintea tubului EL si o trioda ca sa scoti maximum de putere.Adica 4-6Wati cu aprox 10% distorsiuni. Alimentarea este foarte simpla si folosesti traful din radio. Ataci ampliful cu un CD chior si ai sa fii supermultumit.Fara corectii de ton, Nu e nevoie. Boxele iti recomand sa fie de banda larga cu sensibilitate mare. E drept ca eu folosesc B&W si performantele sunt pe masura dar poti folosii orice dif de banda larg cu suspensia de hartie. Sunetul este super cald si se aud toate instrumentele. Poti sa faci si ceva pe MOS FET care sa sune bine dar e mai complicat la constructie. Condensatori de valoare mare la filtraj, mai multe componente etc. BaftaLaur