Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

radio Selena B211


Postări Recomandate

Va salut pe toti!Am si eu un radio rusesc marca Selena si as vrea sa-l trag in banda pe FM.El are doar banda est europeana(66-73MhZ).Stiu ca n-are cum sa imi intre toata banda vest(88-108) deoarece are o plaja de acord doar de 7 Mhz.Va mai spun ca nu detin osciloscop,doar aparat de masura.Ar trebui sa iau din spirele bobinelor din modulul de ultrascurte?Cam cate spire si din care oare?As vrea sa intre doar postul Romania Actualitati care e pe undeva pe al 88,3Mhz in Cluj.Daca a mai lucrat cineva la asa ceva l-as ruga sa-mi dea o sugestie...eu am mai pus pe vremuri(cand se gasea) convertor FM,dar era cam scumpel,si nu mai e o solutie in momentul de fata.Multumesc si astept un raspuns de la voi dragilor.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 1 lună mai târziu...

Scoate 1-2 spire de pe bobine ( atat in OL cat si in ARF ) si reacordeaza circuitele punand voltmetrul pe demodulatorul MF la capetele benzii.Succes!baza

am capatat si eu un selena in stare excelenta si vreau sa il trag in bandaaceste bobine de care zici sunt cele cu miez reglabil de pe placuta atasata condensatorului variabil?apoi - reacordarea cu paratul de masura cum se face? la ce valori trebuie sa ajung? aprox...
Link spre comentariu

Porcedura de acord e urmatoarea:Se desface blocul UUS, se desfac cele 2 spire de la bobine.Se trece pe o frecv. cat mai apropiata de 88MHZ ( se receptioneaza un post apropiat de 88MHz )si se acorda bobina OL. Se trece pe o frecventa cat mai apropiata de 108MHz si se accorda cond. trimer aflat in paralel cu bobina OL. Se repeta procedeul de cateva ori pana cand frecv minima e 88MHz, iar frecventa maxima 108MHz in banda.Apoi se trece la acordul circ de intrare.Se trece pe o frecv cat mai apropiata de 88Mhz, se pune voltmetrul pe demodulator si se acorda din bobina pana cand tensiunea in modul e maxima. Se trece apoi pe o frecv cat mai apropiata de 108Mhz si se acorda cond. trimer din paralel cu bobina cir. de intrare pana cand tensiunea masurata cu voltmetrul la iesirea demod MF e maxima. Se repeta procedura de cateva ori.Despre schema: pe-acasa cred ca am o parte din schema, si anume amplif. de frecv. intermediara ( am desenat-o cu mana in urma cu multi ani, avand un receptor la reparat ). Daca ai rabdare cateva luni, cand ajung acasa, o scanez si o pun pe forum.Succes,baza

Link spre comentariu

Din formula lui Thomson:f=1/(2*pi*sqrt(LC)) deducem ca:fmin=1/(2*pi*sqrt(LCmax)), fmax = 1/(2*pi*sqrt(LCmin))Pentru a receptiona intreaga gama 63-75 MHz am avea nevoie ca ( ma refer strict la circuitul de intrare )fmax/fmin =75/63=1,22Dar fmax/fmin =sqrt(Cmax/Cmin)In cazul 88-108MHz rezulta ca:fmax/fmin =108/88=1,22 > 1,19ceea ce inseamna ca vom avea taiate capetele benzii 88-108MHz. Asta la prima vedere.Daca am scadea capacitatea trimerului din paralel cu bobina cu 1pF, avem ca:Cmax/Cmin < Cmax-1/Cmin-1Ceea ce inseamna ca putem creste raportul Cmax/Cmin prin scaderea capacitatilor fixe ( trimeri ) din paralel cu bobinele.De asemenea, eliminarea celor 2 spire determina scaderea capacitatii parazite a bobinei, ceea ce determina imbunatatirea raportului Cmax/Cmin.La oscilator lucrurile stau ceva mai prost, in sensul ca:fmax/fmin =85/73=1,16(OIRT)fmax/fmin=118/98=1,20(CCIR)Similar, prin reducerea capacitatii aflata in paralel cu bobina OL se imbunatateste raportul Cmax/Cmin.Cred ca se poate ajunge la situatia in care se poate receptiona intreaga gama 88-108MHz.In urma cu multi ani am modificat un RR Pacific cu bloc UUS ( 2 tz : BF214 + BF215 ) pentru a receptiona gama vest. Stiu intr-adevar ca am umblat si la capacitatile fixe si la lamelele de pe condensatorul variabil ( am modificat capacitatile sectiunilor ), dar intr-un final dupa ceva cazna am reusit sa receptionez posturi si in apropiere de 88MHz, si in apropiere de108MHz.Toate bune,baza

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

eeee...treaba e ceva mai complicata - selena al meu este de fapt b216... si sunt destule diferente fata de 211...am facut rost de o schema de 216 care se vede bine - acum sa trec la treaba :weedman: a, si intre timp am gasit la ghena un 211 semifunctional dar cu carcasa intacta - dupa ce iau ce imi trebuie din el - respectiv antena si inca cateva chestii daca vrea cineva carcasa etc. sa spuna

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Nu strica 211-le e un aparat mult mai bun calitativ decat 216-le, e facut cu tranzistori pe germaniu, merge super pe scurte daca este alimentat la baterii sau si la 220 daca se face o modificare foarte simpla; se monteaza 4 condensatori ceramici de 22-47nF in paralel pe diodele din puntea redresoare. Surprinzator lipsesc din proiectul initial iar imbunatatirea este spectaculoasa. Mai bine il restaurezi. Daca nu vrei sunt interesat eu de el.Schema de 210,211,212 am eu pe hartie dar nu stiu pe unde e pusa. Daca sunt doritori dati de stire si o caut. Nu foarte urgent ca am mult de treaba prin casa cu televizoarele. Oricum nu distrugeti Selenele, sunt cele mai bune radiouri portabile cu tranzistori vandute vreodata in Romania.

Link spre comentariu
Vizitator anton marcel

Catre toti detinatorii de aparate de radio SELENA sunt cele mai bune radiouri portabile si fiabile din Romania. (AM + US). Sunt defecte incercati sa le reparati. Daca exista o persoana ce vrea sa il vanda sa ma contacteze pe e-mail. :tonqe:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări