Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

update bios Asus

Recommended Posts

Va salut!

Se da placa de baza ASUS Prime B760M-A WIFI D4 si procesorul  i5 14500 care a fost lansat recent.Deci placa de baza necesita update de bios.

Daca nu am procesor mai vechi, compatibil cu bios-ul  placii cu care vine din fabrica cum as putea face update de bios cu procesorul existent?

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu ai nevoie de procesor pentru update de bios la modelul asta. Dar daca e cumpărată recent de noua are deja ultima versiune cel mai probabil.

Unele magazine oferă acest serviciu contra cost.

Acum 9 ore, modoran a spus:

Nu ai nevoie de procesor pentru update de bios la modelul asta. Dar daca e cumpărată recent de noua are deja ultima versiune cel mai probabil.

Unele magazine oferă acest serviciu contra cost.

Componentele nu sunt cumparate inca si nu as vrea sa mai dau inca 100 de lei.Totusi in caracteristici aceasta placa nu include functia flashback pt. care nu am nevoie de procesor.Placa respectiva nu are bios-ul actualizat.Puteti sa-mi indicati prin ce metodata as putea totusi sa actualizez bios-ul in acest caz?

Merge varianta 'romaneasca' comanda la eMag, făcut treaba și dat retur. Daca ai genius la ei ( chiar și demo ăla pe cont nou de 10 comenzi ) totul e gratis. Dar și 12 lei plata transport daca nu ai genius pentru livrare in easybox e mai puțin de 100 lei.

Asa de papagali sa fie astia der la intel incat sa nu faca si ei posibilitatea sa poti face update la bios fara procesor? Au decazut asa de mult fata de amd?

De ceva ani nu mai ai nevoie de procesor pentru updateul de Bios, dar incearca prima data sa asamblezi si sa ii "dai batai". Eu am facut doua unitati cu Z790 Asus, ambele cu procesoare la care oficial era nevoie de update. Surpriza, nu a fost nevoie de update la nici una. Ambele au recunoscut si generatia 13 si generatia 14 fara probleme si au pus corect setarile.

Dar nu Intel sau AMD decid dacă este implementată această funcție, ci doar producătorul plăcii de bază . Alea mai scumpe au chestia asta, indiferent de socket.

Eu am Intel și merge chestia asta ( trebuie folosit un port usb anume și apăsat pe un buton, atât )

• 2 weeks later...
La 17.06.2024 la 15:07, eos a spus:

Asa de papagali sa fie astia der la intel incat sa nu faca si ei posibilitatea sa poti face update la bios fara procesor? Au decazut asa de mult fata de amd?

😆😆😆

La pocnitorile  AMD risti doar sa-ti ia foc imitatia de procesor:

https://wccftech.com/amd-ryzen-7-7800x3d-cpu-burns-up-kills-itself-the-asus-x670-motherboard/

https://forums.tomshardware.com/threads/ryzen-2600-few-pins-burned-and-one-pin-is-broken-or-removed.3647766/

https://www.techradar.com/news/amd-ryzen-7000-chips-will-no-longer-randomly-burn-out-but-theres-a-cost

Posted (edited)

Putin offtopic, dar poate ajuta pe cineva:

AMD iti trimite gratuit procesor cu titlu de imprumut ca sa poti face update de bios daca placa de baza nu permite update fara procesor.

Tot procesul a fost rapid, procesorul a fost trimis prin DHL (din Olanda parca)

Edited by ghimpe--