Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor cu privire al identificarea alimentarii unui motaras pentru drona

Recommended Posts

Buna ziua.As avea nevoie de ajutorul dumneavoastra.Recent am cumparat o drona care are o problema la unul dintre motoarele elicelor.Am achizitionat un motor de schimb dar problema e ca are toate firele negre.Va rog sa ma ajutati cu un sfat/solutie cum sa identific care e +/-.Celelate motorase au fire de culorile rosu/negru/galben.atasez si o poza cu motorasul.

Va multumesc anticipat.

image_1024.jpg

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

Astea sunt motoare ,,brushless,, BLDC.  Adică motoare trifazate, comandate cu frecvență variabilă de un driver dedicat.

Montezi cele trei fire la întâmplare și testezi cu turație mică drona, iar dacă motorul montat așa ,,trage,, drona într-o parte, schimbi două fire între ele și testezi iar..

Posted (edited)

Cum a zis si validae, la drone si aeromodele se folosesc motoare bldc outrunner, nu au un +/- dedicat, le legi la intamplare si daca se invarte in sensul gresit schimbi 2 fire intre ele si se inverseaza sensul. Insa sa nu fie cu probleme driver-ul, ESC, la motoarele astea daca se duce vre-un rulment, altfel nu prea se defecteaza, elicea le ofera un flux mare de aer si nu prea se supraincalzesc sa faca scurt vre-un bobinaj.

Edited by Bandi Szasz
Posted (edited)

Da, e motoras BLCD sensorless. 

Daca inversezi firele nu se intimpla nimic, doar se invirte in sens invers. In acesc caz inversezi (oricare) 2 fire intre ele.

Edited by sesebe

Am facut eu o prostie.Am incercat sa montez aparatori de elice iar surubul de fixare era prea lung si a atins ceva in motoras.dupa ce l-am dat jos nu a mai functionat motorasul,mergea sacadat.Incerc cu cel nou,sper sa nu fie placa ESC.Va multumesc.

Va multumesc inca odata pentru suport si ajutor.Am reusit sa schimb motorasul iar acum totul e din nou functional.Legat de motorasul vechi pe care l-am stricat,mai poate fi reparat sau nu merita,costurile probabil fiind apropiate de unul nou (80 ron)?