Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

automat de scara

Guest HORIA C
 Share

Recommended Posts

Guest HORIA C

cine poate sa ma ajute cu o schema,ceva,pentru lumina din casa scarii,dupa ce a fost aprinsa,la un anume interval sa se stinga singura pina la o noua apasare a intreupatorului. e pueril,stiu,dar ma chinui de ceva timp.....

niq_ro a modificat titlul, in ce se dorea de fapt

Se gasesc si gata facute la magazinele de electrice.Se numesc automate de scara si respecta normele de protectie electrica, sunt omologate.Altfel, poti construi tu unul, cauta colectia revistei Tehnium 1980-2000 la biblioteca si vei gasi sigur o gramada de scheme.

In ideea de a nu mai deschide un nou topic,m-am gandit aici sa postez.Exista mai nou niste intrerupatoare mai speciale ,ce se folosesc pe holuri mari.Specialitatea acestor intrerupatoare e ca...de exemplu daca lumina e aprinsa dintr-un capat al holului,acea lumina poate fi strisa din oricare alt intrupator de pe hol.Deci eu aprind de aici ,si celalalt stinge de acolo :) Aaaa si intrebarea : Cum functioneaza aceste intrerupatoare?Poate si o schema de principiu...

In ideea de a nu mai deschide un nou topic,m-am gandit aici sa postez.Exista mai nou niste intrerupatoare mai speciale ,ce se folosesc pe holuri mari.Specialitatea acestor intrerupatoare e ca...de exemplu daca lumina e aprinsa dintr-un capat al holului,acea lumina poate fi strisa din oricare alt intrupator de pe hol.Deci eu aprind de aici ,si celalalt stinge de acolo :) Aaaa si intrebarea : Cum functioneaza aceste intrerupatoare?Poate si o schema de principiu...

Cam asta ar fi schema:[attachment=0]Clipboard02.jpg[/attachment]Comutatoarele le gasesti la electrice, se cheama Cap Scara.Apropo se gasesc si altfel de comutatoare care se cheama Cap Cruce, se folosesc acolo unde e nevoie sa aprinzi un bec din trei locuri diferite. Ex.: Un hol cu trei intrari...