Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

2 trafuri 1 amplif ...

user72514
 Share

Recommended Posts

Cum vi se pare un amplif cu finalii alimentati de la un traf de putere mare si restul schemei de la alt traf de putere mai mica ?Ma gindesc la asta pt o mai buna izolare intre etajele de semnal mic si etajul de putere.Plus ca ai avantajul ca poti mari un pic alimentarea in etajul de semnal mic ca sa compensezi caderea de tensiune din finali (poate chiar sa o si stabilizezi).

pai de ce neaparat 2 trafuri? se mareste greutatea cam inutil!parca mai frumoasa e varianta cu infasurare suplimentara pe traful principal daca tot se vrea sursa diferita.si de ce stabilizata? daca etajul e conceput bine... cu oglinzi de curent frumoase si tot tacamul nu are nevoie de inca o stabilizare plus ca nu are consum foarte mare si nu variaza asa mult tensiunea de alimentare! daca e sa mergem pe teorie nici alimentarea finalilor nu ar trebui sa varieze... dar de exemplu eu am ziua la priza 190/200v si noaptea tarziu am aproape 235v! ce pot sa fac eu unui traf toroidal sa am tensiune 'stabilizata'? presupun ca o sa ziceti de sursa in comutatie... dar se merita pt un amarat de amplificator care scoate cat ii dai?

Plus ca ai avantajul ca poti mari un pic alimentarea in etajul de semnal mic ca sa compensezi caderea de tensiune din finali (poate chiar sa o si stabilizezi).

E si asta o teorie, dar degeaba semialternantele din partea de atac sint, sa zicem cu o amplitudine de 100Vca, daca trz finali nu pot deschide decit pe un interval de 80Vca. Ideal ar fi sa stabilizezi alimentarea la partea de atac, sa ai aproximativ aceleasi tensiuni ca in etajul final, asta desigur ca avind alimentarea neastabilizata. Atentie mare la buclele de masa intre surse si cele 2 parti de amplif. E posibil sa ratezi rezultatul corect. :smt017

Cum vi se pare un amplif cu finalii alimentati de la un traf de putere mare si restul schemei de la alt traf de putere mai mica ?Ma gindesc la asta pt o mai buna izolare intre etajele de semnal mic si etajul de putere.Plus ca ai avantajul ca poti mari un pic alimentarea in etajul de semnal mic ca sa compensezi caderea de tensiune din finali (poate chiar sa o si stabilizezi).

Daca implementezi bine treaba asta,rezultatele sunt excelente-poate cele mai bune.Ca principiu este ideal sa folosesti asa ceva.Practic insa mai dificil.Schema pe care o alegi conteaza,calitatea componentelor folosite conteaza si mai ales a transformatoarelor (trebuie sa fie musai "for audio").Constructia lor difera un pic de cele industriale.Daca imi aduc aminte de problemele cu care te-ai confruntat...deja esti pe un teren cam alunecos-parerea mea.