Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Solutie hardware - adapter Raid-1, 2x SATA SSD / HDD

Recommended Posts

Posted (edited)

Salutare,

Am o rugaminte am un sistem vechi cu i7, din ce imi dau seama, bios-ul nu stie de booteze de pe HDD / SSD (ori nvme) puse pe o placa pe pci express. Placa de baza nu are sloturi pentru Nvme.

De aceea cer cateva sfaturi daca exista ceva cu care ati lucrat placi de adaptare pentru 2 HDD-uri / SSD (msata, nvme ... etc) care sa stie la nivel de hardware independent de placa de baza RAID-1 (mirror) iar adapterul sa ofera interfata SATA-III, in final placa de baza (biosul) sa recunoasca nativ ca fiind un singur HDD / SSD pe acel port sata

As aprecia daca stiti ceva de calitate fara bug-uri sau firme noname (china ciongolongo) asa am gasit foarte multe placi care zic ce fac dar in timp pot crapa (am avut unele suprize cu asfel de chinezarii)

Am deja sistemul instalat pe SSD deci sa reiau instalerea de zero este exclus, in final vreau sa fac o imagine la SSD si apoi sa o pun pe noul SSD (RAID-1)

PS: Va rog sa vorbim numai cu ce ati lucrat nu ce ati gasit pe internet sau din auzite, nu vreau pareri asa am youtube aproape, am milioane de pareri.

O sa pun cateva poze exemplificative

616d7ede-0b06-48f5-a07c-23d96293cd21.jpg

photo-2024-05-07-16-41-43.jpg

35sat225s3r-g.jpg

photo-2024-05-07-16-41-40.jpg

Edited by digitalelectron
  • digitalelectron changed the title to Solutie hardware - adapter Raid-1, 2x SATA SSD / HDD
  • Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Posted (edited)

Nu vei putea sa bootezi de pe pci-express daca biosul nu stie, nu mai cauta adaptoare minune.

Vei putea sa folosesti RAID via pci-e daca vrei cu adaptor din ala, doar ca nu vei puteaa boota de pe el.

Orice placa de baza ca sa booteze de pe pci-e sau nvme trebuie obligatoriu configurata in mod UEFI.

Despre ce placa de baza vorbim ? Am avut de a face cu multe vechituri si nici una nu am putut s-o fac sa booteze asa. Cele noi merg instant ( adica de pe la gen 6 in sus )

Edited by modoran
Posted (edited)

Buna ziua. Din exprienta proprie pot spune ca dl "modoran" are dreptate. Nu veti putea boota os-ul daca biosu-ul placi dvs. de baza nu vede in sectiunea boot, hardware-ul de pe care vreti sa faceti boot! Eu folosesc un astfel de adaptor cu nvme pe el doar pentru stocare si transfer rapid in si din sistem. Pentru asa ceva se merita deoarece vitezele sunt de cel putin 2 ori mai mari decat in cazul unui ssd sata 3! Dar merita incercat daca vreti bineinteles cu variante de bios neoficiale si deasemenea puteti incerca pozitionarea adaptorului pe toate variantele disponibile pe placa. Cel mai adesea se pune pe slotul cel mai rapid de pe placa! Succes!

Edited by Andrei24

Multumesc, dar totusi Sata sau Msata, ar trebuie as mearga fara probleme, de aceea macar asa pe partea asta trebuie sa existe ceva hardware. 

PS: Stiu ca exista chinezarii dar nu vreau sa ma bazez pe ele de aceea am cerut sfat cine stie de ceva de firma si ok hardware 👍

• 3 weeks later...

Salutare, revin

Am win 10 si e cam EOL, voi trece direct pe linux, nu sint fan dar a venit timpul sa ne invatam.

Win 11...12 a ajuns un bazar de reclama, "s-o dus draq".

Ce imi recomandati la placa de mai sus de baza cam veche, am 2 SSD-uri de 500GB - Sata III (de ajuns pentru un OS linux) vreau sa le pun in RAID-1 dar totusi sa le pot vedea SMART undeva sa stiu cand unul o ia razna iar placa de baza sa sa poata buta de pe adapter.

Un adapter Sata ca cel de mai sus dual 2.5" la 3.5" (StarTech.com 35SAT225S3R) sau o placa RAID cu 2 porturi de sata.

Ce firma sa aleg, etc, placa raid sa mearga cu sistemul meu, cum trebuie sa determin compatibilitalie, ce trebuie sa stiu, etc.

Apreciez in avans.

Tocmai am aflat de pe cautari la greu pe net, nu am nevoie de placa sau adapter RAID daca folosesc linux.

Linux stie nativ sa faca RAID-1  software la instalare si asa scap de orice fel de adapter + am si protectie daca unul din storage pe sata (HDD / SSD) pica stie sa faca singur nativ rebuild + vad SMART individual, iar un plus.

Concluzie: Traiasca Linux 😘

PS: Asta pana cand nu merge ceva si trebuie sa sap iar, cunoastem

• 4 weeks later...

Pana sa traiasca linux, tot vreau sa incerc si o placa din aceasta RAID pentru 2x  HDD/SSD in RAID-1

Intrebare cum se comporta aceste modele, in RAID-1 rebuild dupa ce un HDD a dat failed ? Ce viteza are ?

Pentru ca am cumparat ceva asemanator de pe aliexpress si viteza de rebuild este de 2MB/s 💩

aici toate datele: 

https://www.elforum.info/topic/161121-nas-pentru-urmatorii-10-ani-cu-nvme/?do=findComment&comment=2224732

61+X++i12VL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg