Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recommended Posts

Sunt constient de acestea dar majoritatea utilizatorilor nu sunt. De aceea îmi permit sa întreb înca o data: Ce înseamna în acest context "... a stereo power amplifier operating in pure class A."?

Din ceea ce stiu, "pure class A" înseamna ca amplificatorul nu poate iesi din clasa A, adica toti finalii vor contribui permanent cu transconductanta. Ceea ce la A-20 nu este cazul. Cu alte cuvinte, producatorul face reclama mincinoasa.

Asta e ideea pe care vreau s-o subliniez, nu performantele, bune de altfel, ale produsului. N-am nimic cu afirmatii gen "folosesim componente date cu aghiasma" sau "selectate de vaduve fecioare". Desi cunosc cazuri de proiectanti celebri (de ex. John Curl), care a fost dati afara pentru ca sustineau selectarea si împerechierea componentelor.

• Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 14 ore, franzm a spus:

Amplificatorul este un banal amplificator clasa AB cu curent de repaus suficient de mare, a. î. sa mearga în clasa A pâna la 20W/8ohmi. Cu acel curent de repaus nu poate atinge 40W/4ohmi în clasa A. Performantele bune ale amplificatorului se datoreaza în primul rând topologiei alese (current feedback). (Nu-i asa, @maxente? ;-))

În rest, hai-end în sus, hai-end în jos ...:

https://elektrotanya.com/accuphase_a-20v_e_sch.pdf/download.html

https://www.accuphase.com/historys/a-20_e.htm

"... sophisticated Accuphase high-end technology"

Si mai departe: "In order to prevent occasional transients in the musical signalfrom causing undue clipping, the maximum clipping level has been set to 50 watts (8 ohms)."

Ceea ce contrazice afirmatia ca ar fi vorba de "(The A-20 is) a stereo power amplifier operating in pure class A." dar permite estimarea tensiunii de alimentare a etajului final si verificarea puterilor declarate.

Eu asta am înteles din termenii tehnici folositi de catre departamentul de marketing al firmei. Dvs, @Nicu Daniel Toader, ce ati înteles?

Am inteles ca prefer sa cant la pian decat sa cumpar ceva care e cand in clasa A, cand in clasa AB.Am ascultat Aleph J clasa A SE de maxim 20 de watt si e un monstru fata de Accuphase A-20 si suna peste multe altele.Sunt suficienti si 8 watt reali clasa A PP cu EL84 Langrex

1 oră în urmă, Nicu Daniel Toader a spus:

Am inteles ca prefer sa cant la pian decat sa cumpar ceva care e cand in clasa A, cand in clasa AB.Am ascultat Aleph J clasa A SE de maxim 20 de watt si e un monstru fata de Accuphase A-20 si suna peste multe altele.Sunt suficienti si 8 watt reali clasa A PP cu EL84 Langrex

Sunt suficienți 8 wati doar daca te ajuta boxele, adică spl mare...95...100db...altfel va fi frecție la un picior de lemn.

Acum 11 ore, Nicu Daniel Toader a spus:

... EL84 Langrex

Langrex nu este producator de tuburi, nici macar rebrander ca lumea. Prietenii se uita la tub (ambaza, sistem, ghetter, etc.) si pot deduce din astea identitatea adevaratului producator. Mai lipsetste sa te lauzi cu semiconductoare NTE, ca doara e scumpe.

La 10.05.2024 la 22:39, Nicu Daniel Toader a spus:

Am inteles ca prefer sa cant la pian decat sa cumpar ceva care e cand in clasa A, cand in clasa AB.

Nu trebuie sa o luati in tragic, o multime de amplificatoare [bune] se lauda ca sunt in cl A dar dupa primii wati trec in AB. Singurul lucru important este cum o fac (si cu ce pret tehnic), ceea ce pt ascultator se traduce pur si simplu prin cum suna la puterea de tranzitie si peste ea. 

Pt puristi exista solutii, dar asa cum scria Sesebe, deja depasesc pretul unei masini noi.  Sau al unui apartament  😁

La unele aparate cifrele sunt corect/cinstit prezentate.  Din pdv al ascultatorului intr-o camera obisnuita, 20W este o valoare  destul de ok, 30W ar fi si mai bine iar 45-50W spre limita  maxima accesibila.  La 60W  putini isi permit sa viseze - si este un adevarat mostru, iar mai mult de atat nu se poate obtine decat cu monoblocuri  (pt racire pasiva).

Ca experienta personala am ascultat un timp un Hiraga Class A 30W si la auditii normale puterea era suficienta. Pe boxe de cca 90dB, destul de sensibile si pe joase (suspensii din spuma). Doar cand au venit niste amici in vizita si am vrut sa dau putin mai tare s-a simtit imediat limita celor 30W  -  peste acea valoare distorsiunile cresteau exponential.  (Sau limitele celor 90dB)

• 3 weeks later...
La 09.05.2024 la 23:30, sesebe a spus:

Dintotdeauna au mințit în legătură cu clasa A. Nu cred ca s-au făcut amplifuri în clasa A pura pt publicul larg, doar pt "cunoscători" și la preturi foarte-foarte mari. 

Aici tin sa va contazicin legatura cu preturile..Este un amplif in clasa A SE  care se incinge de nu poti pune mana pe el.Sugden A21 SE.https://www.hifishark.com/model/sugden-a-21-se.Acuma cat vor tine componentele la temperatura aia e altceva.Il are un amic si suna frumos de tot.

Ei, a fost o forma de exprimare ("publicul larg").  Sigur ca au fost disponibile amplificatoare pure class A inca de multe zeci de ani.  Dar erau scumpe si cu o incomparabil mai mica raspandire decat cele AB.  Niciodata nu s-au incadrat la  clasa consummer.

Acel Sugden nu este deloc ieftin, vad ca este oferit la 2-3000 euro.

Acum 13 ore, Shambala a spus:

Ei, a fost o forma de exprimare ("publicul larg").  Sigur ca au fost disponibile amplificatoare pure class A inca de multe zeci de ani.  Dar erau scumpe si cu o incomparabil mai mica raspandire decat cele AB.  Niciodata nu s-au incadrat la  clasa consummer.

Acel Sugden nu este deloc ieftin, vad ca este oferit la 2-3000 euro.

Inseamna ca ne referim diferit unii de altii din punct de vedere monetar.Am cumparat acum vreun an jumate un streamer/preu/dac/transport/cd player Weiss MAN301 cu 4500 de euro si nu-mi pare rau o secunda ca l-am cumparat.Sunetul e ceea ce am cautat.Practic face boxele sa dispara din camera.

Clar! 

Eu prefer sa fac o vacanță cu familia în banii ăștia iar echipamentul sa mi-l fac singur la o fractiune din preț chiar dacă nu aceleași performante dar oricum apropiate și cu ocazia asta sa-mi țin și mintea ocupată. 

• validae changed the title to Yamaha AX-1050
Acum 39 minute, sesebe a spus:

Clar! 

Eu prefer sa fac o vacanță cu familia în banii ăștia iar echipamentul sa mi-l fac singur la o fractiune din preț chiar dacă nu aceleași performante dar oricum apropiate și cu ocazia asta sa-mi țin și mintea ocupată. 

Treaba cu mintea ocupata e cea mai benefica....creierul trebuie antrenat.

Posted (edited)
Acum 45 minute, sesebe a spus:

Clar! 

Fiecare cu apucaturile lui.Eu pe langa pasiunea ptr muzica colectionez si restaurez ceasuri vintage vacantele fiind la antipodul pasiunilor.

Acum 4 minute, sonic11 a spus:

Treaba cu mintea ocupata e cea mai benefica....creierul trebuie antrenat.

Da.Perfect adevarat.

Edited by Nicu Daniel Toader
La 31.05.2024 la 21:56, sesebe a spus:

Clar! 

Asta pentru ca tu stii sa il faci.Altii habar nu au dar au buzunarele mari