Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radiator AV400 - racire fortata

roby_m
 Share

Recommended Posts

Am un AV400, alimentat la 70V, folosit pe sarcina de 4Ohmi, deci teoretic am loc sa ating puteri mari. Intrebare este despre racire, si astept parerile voastre, am 2 variante de racire fortata:

1.cu 2 ventilatoare SUNON 92x92x25 rulmenti DC12V 69.6m3/h 30dBA

2. cu 1 ventilator SUNON 120x120x25 rulmenti DC12V 152.91m3/h 44.5dBA

Pe care sa o aleg? Ventilatoarele trebuie sa le comand pana maine.

Mentiune: linia verde este unde vor fi montati tranzistorii finali.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

• Replies 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

oricum zgomotul creste,ca aerul se loveste cu viteza de radiatorventilatoarele se pot pozitiona in cu unghi mare,centrul acestuia fiind la mijlocul radiatorului,atunci nimeni nu se mai bate cap in cap(nici daca sunt puse paralel cu radiatorul nu se bat cap in cap)sa lasi 1-3cm distanta intre aripioarele radiatorui si ventilatoare

cu presiunea nu stiu calculele exacte si mi-e lene sa caut!e mai bine sa bagi aer rece (si pentru cooler...), dar daca nu face fata poti pune si unu care scoate...in poza atasata de mine ventilatoarele sunt comandate prin termistor: merg la turatie redusa cand e rece radiatorul si se tureaza cand se incalzeste; daca se supraincalzeste decupleaza prin relee iesirile si revine la starea normala dupa ce se raceste(testata de curand)!e bine sa acorzi multa atentie protectiilor fiindca te vor scuti de cheltuieli multe!!!

ventilatoare de pc,nidec si vantec recomand eu,majoritatea sunt balloricum testeaza-l la cumparare,daca e ball,se invarte mult dupa ai inpins palele

Sa vad ce gasesc prin magazine maine. Daca nu risc si cumpar Sunon de la Metrafo, altele nu au si oricum am de facut o comanda acolo.

Guest ionioni2000

ventilatoare de pc,nidec si vantec recomand eu,majoritatea sunt balloricum testeaza-l la cumparare,daca e ball,se invarte mult dupa ai inpins palele

Sa vad ce gasesc prin magazine maine. Daca nu risc si cumpar Sunon de la Metrafo, altele nu au si oricum am de facut o comanda acolo.
Cauta la PC coolers AKASA portocalii sau NEXUS cu pale albe sau, daca ai lova ia-ti Arctic Cooling sau Panaflo. toate sunt ball-bearing si au intre 18..24dB. Eu le folosesc la racire PCuri. Am AKASA cu petale portocalii subturate la 9V, nu le aud de la 15cm.Apropos - Sunon sunt destul de nashpa.

Ca sa recunosti un ventilator pe rulmenti, fara sa-l desfaci, tragi de elice in afara si nu trebuie sa iasa deloc. La cele cu bucsa, elicea iese in afara chiar si 3-4mm. Explicatia e ca axul e fixat in rulmenti, pe cind la bucsa joaca liber.Un alt indiciu ar fi marimea gaurii de sub eticheta, cu cit e mai mare, cu atit e mai sigur sa fie cu rulmenti.